weer ingegrepen. Een nieuw breed keukenraam op de begane grond links achter. Brandtrappen in 1956 en 1957. Het platte dak kreeg een nieuwe balklaag. De kelderin gang via de gang werd toen opgeheven. Tijdens de restauratiewerkzaamheden kwam een lelijke tegenvaller tevoorschijn. De met stuc beklede krammers van de kapspanten bleken na het weghalen van de stuclaag hopeloos aangetast door de bonte knaagkever en moesten vervangen worden door nieu we eiken krammers. Ook de koppen van de moerbinten eronder waren aangetast. Met kunstmortels konden deze koppen weer opgeknapt worden. Een tegenvaller van ca f 30.000,De aan de onderkant afgezaagde moerbinten hebben aan beide zijkanten steunbalkjes gekregen, mede om de van de moerbinten losgekrompen kinderbinten op te vangen. De kwaliteit van de 18e eeuwse balklaag in de "groene" zijkamer op de le ver dieping gaf aanleiding tot het in het zicht laten van dit balkenplafond. Niet zo simpel, want dit plafond moest t.o.v. de woning erboven voldoende geluid- en brandwerend zijn. Plannen en eindresultaat Pas tijdens de ontpellingsfase zijn de definitieve plannen gemaakt, specifiek gericht op de eisen van de toekomstige gebruikers, de familie Witberg. De stoep zou tussen de nog aanwezige stoeppalen nieuwe smeedijzeren hekken krijgen, overeenkomstig de nog aan wezige restanten, bouwsporen en foto's. Het snijraam boven de voordeur zou gerestau reerd worden. Enkele ramen zonder roeden krijgen. Enkele geprofileerde hardstenen dorpels van de voorgevelramen waren gescheurd. Dit moest met kunstmortel worden hersteld. Nader onderzoek van de verflagen van de voorgevel gaf aan, dat de voordeuromlijsting in twee tinten geverfd was geweest. Deze kleuren zijn zoveel mogelijk teruggebracht. De achtergevel zou ontdaan worden van de brandtrappen en de aanbouw op de 1 e verdie ping. Het grote hoge en brede keukenraam van de begane grond zou een nieuw raam krij gen, wat meer in overeenstemming met de rest van de gevel. Op de eerst verdieping ter plaatse van de te slopen uitbouw zouden twee ramen komen en een deur naar een balkon. De nieuwere top van de achtergevel zou net als de rest van de gevel gestuct worden. Waar nodig zouden kozijnen en ramen vervangen worden. Het grote achterplat links boven zou een dakterras worden met balkonhekken. De gekozen hoofdindeling hield in: werken op de begane grond, en boven wonen. Omdat het pand dan nog te royaal zou zijn, werd besloten om in het linker smallere panddeel een appartement te maken. Ook de begane grond zou aan de voorkant verhuurd worden. Alles met handhaving van de belangrijkste elementen zoals de gang, een voor- en achter kamer rechts daarvan, handhaving van de kelder, de trappartij naar de verdieping. Het interieur is thans modern, maar in stijl vorm gegeven. De gang heeft historische accenten gekregen door de marmeren betegeling en de stijldeuren (die wel 60 minuten brandwerend moesten zijn!). De oude trap is geheel gehandhaafd en straalt door de keuze van kleur en bekleding als herboren. Het opkamertje boven de kelder werd getrokken bij de voorkamer. Bij de hoofdopzet werd uitgegaan van de bestaande trap. Via een gemeenschappelijke overloop is de woning op de 1 e verdieping te bereiken, en via de bestaande trap naar boven het te verhu- 129

Scyedam | 1996 | | pagina 21