DE RESTAURATIE VAN HERENHUIS LANGE HAVEN 109 W. A. Hage Het woonhuis Korte Haven 109 werd vermoedelijk van een nieuwe voorgevel voorzien in de tweede helft van de 18e eeuw. Maar vloeren en kap dateren van het begin van de 17e eeuw. In haar bestaan werd het ook gebruikt als pastorie, klooster en school en kinderte huis. De daarvoor nodige verbouwingen zijn bij de laatste restauratie weer teniet gedaan. Het werk moest van het kale hout worden uitgevoerd. Durf voor de aanpak en de juiste instelling bij het maken van de restauratie plannen voor het woonhuis Lange Haven 109zijn voorde Historische Vereniging Schiedam reden om de heer W.A.Hage en de heer F.C.Luteijn te eren met de toekenning van het 'Scidam'-schildje, met bijbeho rende oorkonde. 14 september 1996 De toestand in 1992, een eerste indruk De eerste kennismaking met het herenhuis Lange Haven 109 was in 1992, nog tijdens het gebruik door kinderdagverblijf Katja. Een korte rondleiding. De voorgevel van het op de rijksmonumentenlijst voorkomende pand uit het 4e kwart van de 18e eeuw had op het eerste gezicht weinig echte gebreken. Opvallend waren de erg hoge ramen van de begane grond. De ramen zouden in 1850 vernieuwd zijn. Het stoephek in 1859. Rond de ramen van de begane grond en de eerste verdieping waren markiezen aangebracht. Het boven licht van de voordeur had een ongebruikelijke roedenverdeling. In de hardstenen plint waren oude openingen gedicht, was er ooit een kelder? Tussen dit pand en huurpand 107 was een spleet van ca. 30 centimeter breed, deels dichtgezet. Eenmaal binnen een eindeloze gang, wel 22 meter lang. Met op de vloer kleine tegels in een patroon gelegd. Ook de wanden waren tot ca 1,30 meter hoogte betegeld. Overal zichtbaar allerlei lelijke leidingen, en kapstokken alom. De voordeur was aan de binnen zijde met een plaat afgetimmerd. Ongeveer 5 meter vanaf de voordeur een ruim 4 meter hoog halkozijn met mooie profileringen en details. Door het bovenlicht was de construc tie zichtbaar van het verlaagde schrootjesplafond dat in de rest van de gang was aange bracht. Meteen rechts na dit halkozijn een raam en een mooi omtimmerd deurkozijn naar het lokaal rechts. Dit lokaal van ca. 4 x 8 meter had een verlaagd plafond van zachtboard op ca. 3,40 meter hoogte. De houten vloer had kurktegels. Als lambrizering schrootjes. De muur tegen huurpand nr. 111 had een voorzetwand van gipsplaten, waarin ventilatie-ope- ningen; zouden er vochtproblemen zijn? Onder de trap had dit lokaal twee kasten met betonvloeren. Was hieronder misschien de toegang naar de vroegere kelder? De kast deuren waren met een plaat afgetimmerd, maar de binnenkant toonde nog de originele profilering, met panelen. Terug in de gang volgt rechts de trap naar de eerste verdieping. Links en rechts van de wandopening naar de trap geprofileerde omtimmeringen. Een meter verder in de gang een moderne deur naar een betegelde was/w.c.-ruimte van ca 2,2 x 4 m. met een vlak stucplafond. De achtergevel werd kennelijk gedragen door een betonnen of stalen balk 131

Scyedam | 1996 | | pagina 23