waaronder een doorlopende glazen pui. Verder doorlopend in de gang een cv-ruimte met een aanrecht, een kamer met raam uitziend op een patio, een kast, een toilet en een groot lokaal. Vanuit dit lokaal kon de patio betreden worden. Hier werd de achtergevel zicht baar, een gevel uit ca 1950, met een lelijke gele baksteen, een moderne spouwmuur. De ramen en kozijnen van de le verdieping oogden modern. Ook hier markiezen. Hemel- waterafvoeren en cv-kanalen liepen nogal rommelig langs de gevel. De gevel werd afge sloten met een wolfseinddak. Uit alles bleek, dat er vrijwel niets van de oude achtergevel aanwezig zou zijn. Een teleurstelling. De 4,60 m hoge trap liep in een keer door naar boven. De treden hadden mooie profielen, de leuningen waren ovaal, op ijzeren dragers. Boven, waar de trap een kwartdraai maakte was een balustrade met gietijzeren spijltjes tegen een houten achterwand. Boven een overloop met een deur naar de grote voorkamer. Alles was er simpel, een lam- brizeringslatje, een betegeld schoorsteenkanaal, moderne wandtegels, een vlak stucpla- fond op ca 3 meter hoogte. De kozijnen aan de voorgevel hadden geprofileerde omtim- meringen. Tussen de voor- en achterkamer was een doorloop, met een doorgang naar huurpand nr. 107. De achterkamer had een schrootjeslambrizering. Ook hier een schoor steenkanaal en een vlak stucplafond. Rechts in een grote kast een luik. Daar doorheen waren balken zichtbaar op ca 4 meter hoogte van de vloer van de kamers van de le ver dieping, de plafonds op ca 3 meter hoogte bleken verlaagde plafonds! Op de zolder geklauterd werd pas goed duidelijk wat er aan de hand was, de zolder was 132 Lange Haven 109, situatietekening vóór de restauratie. Het herenhuis Lange Haven 109 na restauratie. (Foto: R.W. Poels.juli 1996)

Scyedam | 1996 | | pagina 24