nauwelijks begaanbaar, de balklaag had aan de onderkant een stucplafond, maar erboven geen vloerhout. Via een plank werd gebukt door de ruimte gekropen, tussen de balk en de spantbalk was maar een meter hoogte. Verder speurend in de beschoten kap werd pas goed duidelijk dat de spantbenen gewoon ooit waren afgezaagd. De balklaag was een metertje omhoog gebracht. Helemaal naar de voorgevel toe gekropen bleek deze balk laag pal midden voor het zolderraam uit te komen. Er werd snel besloten dat deze in greep ongedaan moest worden gemaakt. De balklaag op ca. 4 m moest weer terug naar zijn oorspronkelijke niveau op ca. 3 m. De zolder zou weer beloopbaar en bruikbaar moeten worden. De ontpelling Het pand kon in oktober 1993 ontpeld worden. Gesloopt en afgevoerd werden allereerst de echt niet van belang zijnde zaken als gipsplaten, voorzetwandjes en verlaagde schro tenplafonds en linoleum- of kurktegel-vloerbedekking. Dat was een spannende fase, want er kon van alles tevoorschijn komen. Helaas waren er weinig vondsten. In de hal werd de beplating van de voordeur verwijderd. De panelendeur werd weer zichtbaar. De middennaald ontbrak, maar verfsporen gaven informatie over de breedte. De recente vloertegels werden verwijderd. Eronder bleek geen oudere vloer meer aan wezig. Na verwijdering van het stucwerk van de gangwanden bleek de ene gangmuur van geelroze ijsselsteentjes van ca. 42x80x170 mm., de andere muur van gele ijssel- steentjes, ca. 40x80x160 mm. De binnenwand van de gang had minder hard gebakken stenen dan de buitenmuur en had dus een iets groter formaat. De gang zou dus uit dezelf de tijd kunnen dateren als de zijmuren. Onder het stucplafond van de gang kwamen onbeschilderde eiken moer- en kinderbinten tevoorschijn, uit het begin van de 17e eeuw. Op de kinderbinten teksten over een verbouwing: "Cornelis Edelman. 1779 D 12 meij gemaakt", en "D Ravesteijn, vermaakt 1893 en F van Katwijk, 1893". (Op 6 maart 1779 werd het pand voor f 4825 eigendom van Carel Broes, die het op 28 oktober 1780 ver kocht voor f 8500. In september 1893 werd de parterre verbouwd tot lokalen.) Het lokaal beneden aan de voorzijde bleek boven het zachtboardplafond, op ca 4,10 m 133 In het plafond van de gang gevonden kinderbinten met opschriften: Cornells Edelman 1779 D 12 meij gemaakt"D Ravesteijn vermaakt 1893 en F van Katwijk 1893 De jaartallen slaan beide op verbouwingen. (Foto: W.A. Hage)

Scyedam | 1996 | | pagina 25