en het opmetselen van een nieuw stukje gevel) is gegrepen naar een normale klassieke oplossing; stucadoor de gevel, en alle wijzigingen blijven bewaard, maar zijn niet meer storend zichtbaar. Restauratie en resultaat Tijdens de restauratie bleken vele tegenvallers. Dat hoort erbij.Het restauratieplan was ontworpen voor een onbekende koper: nieuwbouwnormen, met ruimte voor enige luxe, dat wel. Maar, paneeldeuren, geprofileerde kozijnen, lambizeringslatjes, allerlei betim meringen in stijl; dat was allemaal buiten het bestek en moest extra betaald worden. Alle aanbouwsels waren gesloopt. De voorgevel behoefde weinig behandeling. Het stoephek werd gerestaureerd. Er kwam een eenvoudige roedeverdeling voor het boven licht boven de voordeur. Het verdwenen bovenlicht met fraai kruismotief, uit de tijd dat het klooster en school was, terugbrengen was bij de vorige fase wel een optie geweest, maar is niet gerealiseerd. De 'spleet' tussen nr. 107 en 109 werd dichtgezet, waarin opge nomen de brievenbus en de bel. Zo is de voordeur onaangetast gebleven. De thans niet meer toegestane kleine koperen brievenbus is wel gehandhaafd, maar dichtgelijmd en meegeschilderd met de deur. Tijdens de restauratie al werd besloten, dat in de hal een nisje moest komen met een reli gieus beeld, als herinnering aan de periode van de zusters Dominicanessen. De begane grond heeft de indeling gehouden, zoals aangetroffen; met een hoge hal, met 137 De kap van Lange Haven 109 mei de dubbele zoldervloer. (Foto: R. W. Poels

Scyedam | 1996 | | pagina 29