een mooie haldeurpartij. Er diende wel een nieuwe tussendeur te komen, meer in stijl, en een roedeverdeling in het bovenlicht. De trap met omtimmeringen in de gang bleef uit gangspunt bij de indeling. Onder de trap, zoals vroeger, een w.c. De bestemming van de begane grond is werkruimte. Erboven: wonen. Zo kon het pand het meest ongeschonden blijven. De deuropening van de tuinkamer zou, net als de voorkamer een omtimmering krijgen. De voorkamer met de verrotte houten vloer zou een schuimbetonvloer krijgen met vloer verwarming (gezien de hoogte van de ruimte niet onverstandig). De trap zou bovenaan een balustrade krijgen met spijltjes zoals aan getroffen. Er waren nog van elders opge spaarde spijlen, die erbij pasten. De doorgangen op de verdieping naarbuurpand nr. 107 werden aldaar dichtgezet, waardoor er dank zij de spleet tussen de panden 107 en 109 ruimte was voor ingebouwde kasten. Bij het inmeten van de trap naar de zolder bleek ruimte voor een extra kast. De vloerverschillen tussen linksvoor en rechtsachter zijn uit eindelijk opgelost, door aan de trap één extra trede te maken. Vooral bij de achtergevel kwam de vloer daardoor wat hoger, wat de plaatsing van het raam van onlogisch hoog tot prettig maakte. Het pand met zijn in alle richtingen licht golvende muren bleek bij de kasten tussen nr. 107 en 109 problematisch, mede omdat de vloer omhoog gegaan was. Besloten is daar een voorzetwand te plaatsen, met een normale deur van 2 m. hoog. Het idee van de bestaande overloop is min of meer gehandhaafd, maar wat breder, met een toilet, en de trap naar zolder. De woonkamer op de eerste verdieping moest en kwam aan de havenkant.Om de kamer meer als kamer te doen ervaren en de keuken nog wat meer uit het zicht te halen is een soort koof gemaakt tussen kamer en keuken. Een kleine eetruimte achter, uitziend op de tuin. Ruimtelijk een kamer van voorgevel tot achtergevel, maar toch met de oude sfeer van twee kamers in zich. I3R mchasctim# De heer R.J. Melchers na het aanbrengen van het Scidam-schildje aan het pand Lange Haven 109. Naast hem de heren W. Hage (eigenaar) en S. Rosman. (Foto: R. W. Poels, 14 september 1996)

Scyedam | 1996 | | pagina 30