maar de overige panden werden door hem doorverkocht. De kantoren kwamen in het bezit van Het Groene Kruis. Het pakhuis en het kleine huis nr 13 (43), werden op 2.6.1905 verkocht aan de N.V. Cartonnagefabriek Neerlandia, gevestigd te Schiedam. De directeuren waren de heren Daniel Bronkhorst en Maarten Schaap en de commissarissen waren Petrus Canisius Maria Jansen en Jacobus Baldewinus Meinardus Coebergh. Dit bedrijf was tevens een steendrukkerij, zoals blijkt uit bijgaande fotocopie van een briefkaart met een bestelling voor een partij strookarton. Deze N.V. werd van rechtswege ontboden door een besluit van de aandeelhoudervergadering en de president-commissaris Coebergh verkocht bij de liquidatie het pakhuis en het huis op 3 October 1924 aan de heer Abraham Vies uit Rotterdam. In het pand komt een Margarinefabriek onder de naam "Rotterdamsche Margarine Industrie J.M. Zwerver". De heer Zwerver was oorspronkelijk in 1917 in Leeuwarden met zijn zaak begonnen en in 1923 naar Rotterdam verhuisd. In 1927 gaat de ROMI naar Schiedam, maar de heer Vies blijft eigenaar van de panden Lange Nieuwstraat 43 en 47 waarin de ROMI is gevestigd. De ROMI komt tot grote bloei, de fabriek grenst aan de achterkant aan de Nieuwe Haven, waardoor de kade gebruikt kan worden voor de aanvoer van grondstoffen met een eigen beurtvaartschip, de ROMI I, die Vlaardingen als thuishaven kreeg. In 1932 wordt in Schiedam begonnen met een raffinaderij van oliën en vetten. Dit was zo'n succes, dat de ROMI in 1937 naar Vlaardingen verhuisde, naar een voormalige suikerfabriek. Van de ROMI hierbij fotocopie van een enveloppe uit 1932 met poststempel Schiedam. De panden nr 43 en 47 komen leeg te staan en de heer Vies vertrekt tijdig uit ons land. De bezetter legt beslag op alle bezittingen van de heer Vies als zijnde "Vijandig vermogen" en zijn huizen en de panden in Schiedam worden in 1942 geveild. In 1943 worden de panden doorverkocht aan de N.V. ParfumeriefabriekValdelis en op 21 maart 1944 ontvangt Valdelis een vergunnig om aldaar een fabriek voor de vervaardi ging van parfumerieën en cosmetische producten uit te oefenen. Directeur en later ook enig aandeelhouder was de heer A.J.M. Jansen. Op bijgaande briefkaart van Valdelis van 7.11.1946 is nog te zien, dat het oude adres "Zijlstraat 6" is weggedrukt. In de loop der jaren breidde de Valdelis zich uit en successievelijk werden de panden nrs. 45, 49 en 51 bijgekocht, zodat weer hetzelfde geheel bij elkaar was, dat in 1905 werd verkaveld. Ook het oude pakhuis werd goed verzorgd met o.a. een vernieuwd dak en nieuwe kope ren goten. Helaas had de heer Jansen geen zoon, die zich voor het bedrijf interesseerde en op 11.11.1971 werd de N.V., met dus de panden, verkocht aan het Erdalconcern uit Amersfoort. Ondanks de uitstekende commerciële resultaten zag Erdal het bedrijf liever geïntegreerd bij haar overige activiteiten en in april 1974 werd de productie overge plaatst naar Mijdrecht en de verkoopafdeling naar Amersfoort. Wederom stonden de panden enige tijd leeg, maar het hele complex werd in 1976 ver kocht aan de Ogem. Het oude pakhuis, dat volgens de gevelsteen uit 1850 dateert, verkeerde toen nog in uit stekende conditie. De achtergevel, die vanaf de brug over de Westerhaven zo goed te zien is, verkeerd nog bijna geheel in dezelfde staat als 100 jaar geleden. Alleen is vanaf de haven gezien aan de linkerkant in de 20er jaren een deur aangebracht naar de verwar mingskelder. Toch jammer, wanneer dit zo typisch Schiedamse pand verloren zal gaan. 141

Scyedam | 1996 | | pagina 33