LANGE HAVEN 74 - 76 "DE GEKROONDE BRANDERS KETEL" Ronalt Osterholt en Siem Rosman De panden Lange Haven 74 - 76 hebben al sedert het einde van de achttiende eeuw de bestemming branderij en distilleerderij gehad. Op 28 februari 1985 brandde het com plex, al jaren niet meer in vol bedrijf, deels uit terwijl de rest veel waterschade opliep. Van de kroonlijsten, de erker van 74 en het metselwerk van de zolderverdiepingen was weinig meer over. De calamiteuze gebeurtenissen in 1985 betekenden niet het einde voor deze eeuwen oude branderijpanden, doch werden integendeel startpunt van een betekenisvolle - bij de oorspronkelijke functie - passende bestemming Dit is te danken aan de inspanning van velen. De Stichting De Gekroonde Brandersketel slaagde erin een werkbaar plan op te stellen en voor de uitvoering daarvan de nodige fondsen te verwerven. Daardoor werd het mogelijk èn deze panden aan de Lange Haven te restaureren èn aan de her stelde panden een passende bestemming te geven. Daarmede zijn derhalve niet alleen de panden als zodanig gered, maar werd tevens een kader geschapen voor een perma nente presentatie van een stuk Schiedams industrieel erfgoed. Dit initiatief en de zeer zorgvuldig uitgevoerde restauratie waren voor de Historische Vereniging Schiedam reden om de Stichting De Gekroonde Brandersketel op 14 september 1996 te eren met de toekenning van het 'Scidam'-schildje, met bijbehorende oorkonde. Introductie. Historisch Industrieel Erfgoed. De Stichting 'De Gekroonde Brandersketel' werd in 1986 op initiatief van een aantal distillateurs en de Gemeente Schiedam in het leven geroepen. Oorspronkelijke doelstellingen: behoud van het ambacht van moutwijnbrander en het stimuleren van de produktie van moutwijnjenever. Eén van de middelen om deze doelen te verwezelijken was het stichten van een werkende traditionele moutwijnbranderij. In een later stadium is daar het stichten van een museum aan toegevoegd. Beoogd werd te komen tot een gedistilleerd museum met werkende branderij. Er werd enkele jaren gestudeerd op de vraag hoe dit idee uit te werken. Daarbij bleek het moeilijk een opzet voor een dergelijk project te maken zolang niet een geschikte toekomstige behuizing was gevonden. In eerste instantie is door architect Ir. Ronalt Osterholt een stu dieproject gedaan waarbij een aantal mogelijke lokaties onder de loep waren genomen. Nadat voor verschillende panden voorlopige ontwerpen waren gemaakt, kwam uiteinde lijk de lokatie Lange Haven 74 - 76 uit de bus als één die geschikt werd geacht om een plan voor uit te werken. Daarmee werden twee vliegen in een klap gevangen: realisering van het beoogde doel en het behoud en herstel van een historisch belangrijk complex. Historie. Lange Haven 74 en 76, De Locomotief. Laatstgenoemd pand staat vermeld op de Rijksmonumentenlijst. De panden waren anno 1985 in bedrijf deels als distilleerderij en 112

Scyedam | 1996 | | pagina 4