voegen. Het gemeentebestuur werd gevraagd het verzoek te ondersteunen. Het resultaat is deels positief, deels negatief. De minister antwoordt dat "Het inwendig met nr. 76 verbonden pand nr 74, in oorsprong ingericht als kantoorruimte en woning bij de distilleerderij De Locomotief, biedt onvol doende aanknopingspunten om voor rijksbescherming in aanmerking te komen (het gebouw heeft geen functie in het produktieproces), evenals de moderne uitbreidingen aan de achterzijde van nr 76 rondom de binnenplaats. Wel is de Minister met de verzoe kers van mening dat "een precisering van de omschrijving van het pand Lange Haven 76 in het monumentenregister gerechtvaardigd is". Voor een goed begrip, het betreft hier een herziene beschrijving van de situatie zoals die was vóór de brand. Deze zou echter dienen als basis voor beoordeling van de restauratie plannen zoals die in later stadium zijn gemaakt. Inmiddels was het oog van de Stichting De Gekroonde Brandersketel op deze lokatie gevallen, hetgeen uiteindelijk voor het herstel van deze panden van cruciaal belang bleek. Restauratie en (her-)inrichting. In 1989 werden door de Stichting De Gekroonde Brandersketel de eerste stappen gezet om te komen tot een daadwerkelijk herstel van de door brand en bluswater geteisterde monumentale panden Lange Haven 74 - 76. Op 12 juni 1992 werd aan Aannemingsbe drijf G. W. Geelen te Vleuten opdracht voor het uitvoeren van de restauratie gegeven. Daaraan voorafgaande was aan Architektenburo Verlaan Bouwstra, Vianen opdracht verleend om in nauwe samenwerking met de eerder genoemde architect, de heer Ir Ronalt Osterholt, een restauratieplan op te stellen. 114 Toestand van na 1910 tot 1992. (Foto: A. en H. Groeneweg 1977)

Scyedam | 1996 | | pagina 6