Fundering en stabiliteit. Voor de verlenging van pand 74 werden stalen buizen met een lengte van 24 meter, in delen van 2 meter ingebracht met behulp van een kleine heima chine. Vervolgens werden zij voorzien van wapeningskorven en volgestort met beton. Een dergelijke paalfundering kregen ook de verticale schachten. Behalve het herbergen van de lift en de leidingen vervullen deze schachten ook een constructieve functie. Zij fungeren als stabiliteitsverband en zullen als zodanig de zijmuren van 76 voor verder uit wijken behoeden. Voor- en zijgevels. De voorgevels werden grondig aangepakt. Het kostte veel inspanning de juiste paars-rode, harde, enigszins gesinterde baksteen voor de voorgevel van 74 en de toppen van 76 te vinden. Uiteindelijk kwam men terecht bij een historische steenbakkerij in het Belgische Maaseik. De toegangs- en vensterindelingen in de voorgevel van pand 76 werden gehandhaafd, terwijl pand 74 van het twintigste eeuws uiterlijk werd ontdaan en de situatie van vóór 1910 is teruggebracht. Deze verschijningsvorm kon aan de hand van bouwsporen en een archieffoto betrouwbaar worden gereconstrueerd. De dichtgemetselde raamopeningen in de zijgevel van 74 en 76 zijn weer geopend. Bij de gevel van Lange Haven 76 bestaat geen absolute zekerheid over de oorspronkelijke vorm. Afbeeldingen of bestekken zijn niet gevonden. Bouwsporen toonden echter aan dat de bovenbeëindiging zoals deze was ten tijde van de brand, niet de oorspronkelijke is. Gezien de verdere opbouw werd het zeer waarschijnlijk geacht dat ook hier in- en uitzwenkende toppen aanwezig waren. Verrassend was dat tijdens de restauratie, na het schoonmaken van de binnenkant van de voorgevel van 76 sporen van pakhuisdeuren op de tweede verdieping zijn gevonden. Dit is een afwijking van het normale patroon bij dit soort panden. Wegens tijdsgebrek is ver der speurwerk naar de achtergrond hiervan achterwege gebleven. De sporen zijn bij het restaureren wel zichtbaar gehouden en aan de binnenzijde van de muur te zien. Het metselwerk. Van de scheefgezakte en golvende zijgevels moest de bovenste meter metselwerk opnieuw worden aangebracht; van langs de draad metselen was geen sprake, maar de metselaars hebben zeer zorgvuldig alle rondingen van het oude metselwerk weten te volgen. De lintvoegen van de voorgevels zijn voorzien van een dag(ge)streek, 116 Situatie Vooraanzicht.

Scyedam | 1996 | | pagina 8