een met een voegspijker (dagijzer) aangebrachte horinzontale lijn in het midden van de voeg, ten behoeve van een optische versmalling, een bij achtiende- en negentiende eeuwse Schiedamse gebouwen veelvuldig voorkomende techniek. Huiszwambestrijding. Omdat er zich ook huiszwam kan bevinden in het te handhaven metselwerk zijn de muren op 60 cm onder en boven de vloeren daartegen behandeld. Houtconstructie. Voor alle nieuwe ramen en kozijnen is spintvrij Pitch Pine toegepast. Binnen de gebouwen is de houtconstructie het meest karakteristieke element. Zeer zware balken bepalen de sfeer in de Schiedamse pakhuizen en branderijen. Bij het vervangen van de balken werd van boven naar beneden gewerkt. Eerst werden kappen aangebracht om het gebouw regendicht te maken. Dan werden de onderliggende vloerbalken per vijf of zes door nieuwe vervangen. De vloerbalken in de voorbouw van Lange Haven 76 zijn zwaar (20 x 27 cm). Maar de gehele breedte (10 m.) kunnen zij niet inéén keer overspan nen. Daarom worden zij in het midden ondersteund door een zware moerbalk (33 x 44 cm). Elke moerbalk rust op drie standvinken: vierkante staanders met schoren en een slof. Balken en standvinken waren van grenenhout gemaakt. In de vorige eeuw zijn een aantal standvinken in het pand 76, vermoedelijk uit kostenoverwegingen, vervangen door gietijzeren exemplaren. Bij de restauratie koos men voor het balkhout voor de Douglasspar, dat qua constructieve eigenschappen en uiterlijk sterk lijkt op het oorspronkelijke grenen. De vloeren, die dub bel werden uitgevoerd om leidingen en brandwerende lagen te kunnen opnemen, zijn gemaakt van Scandinavisch vurenhout. Voor de nieuwe standvinken (ook op de begane grond) is geen naaldhout gebruikt maar Noord-Amerikaans eiken. Dit is sterker en heeft een grotere brandwerendheid. Vormgeving kappen en spanten. Bij de kapconstructie van Lange Haven 76 is opmerke lijk het grote verschil in houtzwaarten ten opzichte van de onderliggende zoldervloeren. Eén en ander is buitengewoon licht uitgevoerd. Kapvorm en kapconstructie waren voor een deel te herleiden uit de verkoolde resten. Voor het overige moest te rade worden gegaan bij bestaande panden zoals Lange Haven 58 en het pand hoek Westmolen- 117 Dwarsdoorsnede. Langsdoorsnede

Scyedam | 1996 | | pagina 9