PIETER GEERLINGS ONDERZOEK NAAR HET LEVEN VAN EEN OUD-SCHIEDAMMER Ph.C. J. S winkels Het vinden van een oude brief is de aanleiding geweest om de achtergrond van het onderwerp uit deze brief nader uit te zoeken. De brief gaat over Pieter Geerlings en zijn gezin, die in erbarmelijke omstandigheden verkeren. Pieter Geerlings werd in 1745 te Schiedam geboren en is op 18 november 1807 te Oudewater overleden. Op 5 februari 1804 schrijft de Weduwe Antony Snelbaart aan Jan Heijligers, Baljuw der Stede Woudrichem en Lande van Altena. "Ik heb tot mijn groot leedwezen vandaag vernomen, alsdat mijn broeder in zo'n toe stand is, hetwelk mij dodelijk doet ontzetten, waarop ik de vrouw bij mij aan huijs gehad heb, die in zo toestand van zaken is, dat ik wens, dat God haar zal bewaren, want Mijnheer U kunt lichtelijk dat afmaken een vrouw met 6 kinderen en dat in zo 'n toestand geen brood om voor haar en deze kinderen te hebben en geen geld honger en gebrek het welk zij dagelijks lijdenenz De Weduwe Snelbaart getuigt, dat haar broer een brave man is en verwijst als referentie naar de Pastoor van Vlaardingen. Volgens de kantekening bij ontvangst is de brief bij de processtukken gevoegd contra Pieter Geerlings, wonende te Vlaardingen dog thans gedetineerd ter Stede voornoemd. Het honger en gebrek lijden van het gezin Geerlings is te verklaren doordat het gezin als katholiek bekend was en derhalve geen gemeentelijke ondersteuning kreeg. Weliswaar was er onder de Bataafsche Republiek vrijheid van godsdienst, maar geen gelijkstelling van rechten. Eerst door een verordening van 1 augustus 1806 van koning Lodewijk Napoleon zou deze rechtsongelijkheid worden opgeheven en kwamen alle armen, onge acht de kerkelijke gezindte onder de zorg van de gemeentelijke Armenkamer. Een briefje naar het archief van Vlaardingen leverde enkele bruikbare inlichtingen: Petrus Geerling(s), schuitenvoerder, begraven te Oudewater op 20.111807, was gehuwd met Helena van Kessel, geboren te Zwolle omstreeks 1758, breister, overleden te Vlaardingen 28.07.1846. Zij krijgt in Vlaardingen een borgbrief van Zwolle (1.11.1807) als vrouw van Pieter Geerlings met haar kinderen: Franciscus, Johanna, Fronica en Petrus. Zij woonde echter met haar gezin al in 1801 in Vlaardingen, volgens opgave bij de volkstelling van 1812. De daarop volgende gegevens over de kinderen zijn deels niet juist, behalve het zesde kind, dat te Vlaardingen is geboren: Joannes Geerling, gedoopt Vlaardingen 7.2.1803 en daar begraven op 26.31804. 164

Scyedam | 1996 | | pagina 20