Op maandag 5 september 1966 eindigde ik mijn wethoudersfunctie na deze zeventien jaar te hebben bekleed. Ook eindigde op die dag mijn raadslidmaatschap. De periode van de zittende raad was ten einde en van de nieuwe raad zou ik geen deel uitmaken. Ik had mij vrijwillig uit het openbare politieke leven teruggetrokken. Ik had dit reeds willen doen toen ik 65 jaar oud was geworden, maar enkele leden van mijn fractie hadden mij daarvan weten terug te houden, opdat de nieuwe raadsfractie geheel vrij zou zijn een wethouder uit hun midden aan te wijzen en niet min of meer gebonden te zijn aan de partijgenoot die mij enkele maanden voor het einde van de zittende raad zou opvolgen. Ik bleef dus tot 5 september wethouder. Op de avond van die dag werd ik na de laatste raads vergadering van de afgelopen vierjarige periode als wethouder uitgeluid door burgemeester Roelfsema. Deze stond uitvoerig stil bij mijn verleden en schetste de weg waarlangs ik na de lagere schooljaren was gegaan en van landarbeider via politiedienst en de dienst bij 's Rijks belastingen wethouder van Onderwijs en Sociale Zaken in Schiedam was geworden. Op mijn bekwaamheden zou hij, zo ik die al zou hebben gehad, veel minder de nadruk gelegd moeten hebben. Veel meer tevreden zou ik zijn geweest als hij zou hebben gezegd dat ik mij geen zorg en moeite had bespaard om iets in mijn leven te presteren waarmee ik andere mensen in de ruimste zin van dienst kon zijn en mijzelfbevrediging kon schenken. De volgende dag, 6 september, hield ik in de aula van het stedelijk museum een afscheidsre ceptie, mij aangeboden door het gemeentebestuur. Die receptie deed mij wel goed. Het mooi ste cadeau vond ik de aanwezigheid van mensen die er niet beleefdheidshalve hoefden te zijn, maar alleen uit wiendschap en waardering mij de hand kwamen schudden. Hiermede was dan mijn afscheid achter de rug. Ingaande 6 september werd mij wethouderspensioen toegekend. Krachtens de desbetreffende gemeenteverordening komt het wethouderspensioen ten laste van de gemeente, dit in tegenstelling tot het ambtenarenpensioen dat geregeld is bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. 15

Scyedam | 1997 | | pagina 15