interesseren behoudens de bevoegdheid van de heren H.J.C. Roelants en Mr. H.A.M. Roelants om deel te nemen in het kapitaal en aan het beheer van de te Schiedam gevestigde naamlooze vennootschap "De Schiedamsche Courant",enz. Het is dus duidelijk, dat de SC geheel los staat van de firma's "H.A.M.Roelants" en de "Ko ninklijke Nederlandsche Boekdrukkerij" Artikel 18 van het contract luidt: 'Aan den heer H. van der Eist, zalwanneer vennoot J. Jonker Roelants dit eventueel mocht verlangen, de gelegenheid worden geopend eene den genoemden heer Van der Eist passende positie, met behoorlijk salaris en aandeel in de winst, in de zaak der vennootschap te beko men.' Onderzoek bij het GAS en archieven van omringende gemeenten heeft geen spoor opgeleverd omtrent de identiteit van deze heer v.d. Eist. Vermoedelijk heeft deze clausule betrekking op een verloofde van de dochter van de heer Jonker Roelants. Deze dochter zou echter op 9 november 1928 te Johannesburg trouwen met de heer J.P. Menage, zodat het art. 18 nooit van toepassing is geworden. De gezondheidstoestand van H.J.C. Roelants laat in de komende jaren veel te wensen over. Op zijn 70ste verjaardag ontvangt hij van de A.N.W.B. de bondsplaquette in verguld zilver als waardering voor zijne langdurige toewijding! Enkele maanden later zal hij (25.1.1929) overlijden. De zonen van Jan Jonker Roelants zijn inmiddels oud genoeg om in het bedrijf te worden opgenomen. De oudste zoon, H.A.M. Jonker Roelants (geb. 3.4.1899), wordt echter opgeno men in de wijnhandel van zijn schoonfamilie. Hij zal op 1.5.1945 in Duitsland overlijden aan de gevolgen van het concentratiekamp. In 1928 wordt de tweede zoon, H.L. Jonker Roelants (geb. 29.8.1901) in de directie opgeno men. Deze zoon heeft een grafische opleiding gevolgd en zal veel bijdragen aan de groei van de speciaaldrukkerij. Gedurende de dertiger jaren draait het bedrijf ondanks de crisis voorspoedig, daar er toch steeds behoefte is aan periodieken en toegangskaartjes, wat een specialiteit van de drukkerij blijft. Een teken van de groei van het aantal personeelsleden is de oprichting van de perso- neelsvoetbalvereeniging "Roelants" in 1927. Deze zal tot het verenigingsverbod (door de Duitse bezettingsmacht uitgevaardigd, red.) blijven bestaan. In 1941 werd het laatste bestuur daarvan gevormd door de heren: A. de Blank, voorzitter; A. Wilschut, penningmeester en J. Rints, Warande 210, secretaris. De drukkerij heeft in het begin van de oorlog (1941) 126 mensen in dienst, waarvan 83 mannen boven de 18 jaar. Per eind 1943 verkoopt Mr. H.A.M. Roelants de Schiedamsche Courant min of meer gedwongen, aan de onder Duitse controle staande N V. Arbeiderspers, die de krant voortzet onder de naam "Schiedams Dagblad". De voornaamste reden was het feit, dat de hoofdredacteur van de SC moeilijkheden veroor zaakte door zijn pro-duitse houding en daardoor een gevaar vormde voor de drukkerij, waar illegaal het Parool werd gedrukt. Na de oorlog is het plaatselijke Parool nog drie maanden 47

Scyedam | 1997 | | pagina 11