Het Paroolraam met de tekst "In dit gebouw werd niet gedespereerd maar het Parool gedrukt, vrij onveiveerd. In goede herinnering 1940-1945". Foto: Siem Rosman door Roelants verzorgd en als dank ontving de firma een glas-in-loodraam met de tekst: "In dit gebouw werd niet gedispereerd maar het Parool gedrukt, vrij on verveeld". Vermoede lijk was de heer Roelants ook niet langer genegen de Duitse propaganda in zijn blad af te drukken daar de familie Roelants al meer dan honderd jaar een grote aanhankelijkheid had betoond aan het Huis van Oranje. Bijvoorbeeld, bij het 25-jarig regeringsjubileum van Willem III werd door Roelants in drievoud een luxe exemplaar van de Grondwet gedrukt, waarvan het eerste exemplaar aan de koning werd aangeboden. Het tweede exemplaar was bestemd voor de Koninklijke Bibliotheek en het derde exemplaar bevindt zich nog ingelijst in het kantoor van de drukkerij. Deze traditie was ook door de volgende generaties voortgezet. Voor deze oranjegezindheid werd in de (Tweede Wereldjoorlog een zware prijs betaald. Mr. H.A.M. Roelants stond als uitgever van het "Schendblad", de "Schiedamse Courant", op de lijst van potentiële gijzelaars. Zijn neef H.L. Jonker Roelants verbleef van 4.6.1942 tot 10.2. 1943 in het kamp St. Michielsgestel en kwam misschien vroeger vrij in verband met de gezondheidstoestand van zijn vader Jan Jonker Roelants, die op 28.10.1943 overleed. Terug naar Mr. H.A.M. Roelants. In de uitgave van (het voormalig Schiedamse illegale blad, red.) "De N.O." van 8 mei 1945 lezen wij: 48

Scyedam | 1997 | | pagina 12