Onder leiding van Mr. H.A.M.Roelants neemt de uitgave van periodieken een grote vlucht. Op 12.12.1956 worden de firma's omgezet in een N.V. De naam is dan: "N.V. Koninklijke Nederlandsche Boekdrukkerij H.A.M. Roelants". De directeuren van deze N.V. zijn dan nog steeds Mr. H.A.M. Roelants wonende te Schiedam en Henri Lilian Jonker Roelants, wonende te Wassenaar, die ieder 50% van de aandelen bezaten. Bekende producten uit de drukkerij uit deze periode zijn de Succes-agenda en de Pro Juventu- te kalender. Ook "Beleggersbelangen" behoort in '70 nog tot de door Roelants verzorgde uitgaven. In de zestiger jaren werd door de fa. Roelants het reclamebureau Braun uit Rotterdam overge nomen en er kan terecht gesproken worden van een bloeiend bedrijf, dat drukkerij, uitgeverij en reclamebureau in één hand heeft. Mr H.A.M. Roelants is op 18.2.1970 vijfenveertig jaar directeur en heeft geen zoon die als opvolger in het bedrijf werkzaam is. Voor zijn aandeel bestaat veel belangstelling bij verschil lende branche-genoten en Nijgh en van Ditmar in Den Haag weet er beslag op te leggen. De beide oude directeuren treden op 1 juli 1971 af en worden opgevolgd door de heren J. Dijkema en Mr. H.E. Jonker Roelants. De drukkerij mag op grond van een koninklijke be schikking het predikaat "Koninklijke" blijven voeren, zolang er nog een Roelants in het bedr ijf werkzaam is. De eerste jaren, tot het vertrek van de heer Mr. H.E. Jonker Roelants per 1 October 1974, wordt het bedrijf ongewijzigd voortgezet. Daarna verliest het bedrijf niet alleen het predikaat "Koninklijke", maar ook de zelfstandigheid. Onder Nijgh worden naast Roelants steeds meer drukkerijen aan de drukkerij-poot van het concern toegevoegd zoals Pamco, Semper Avanti Mouton en Lithoform als onderdeel van Mortelmans, dat later ook in zijn geheel eraan wordt toegevoegd. In 1979 wordt de Schiedamse N.V. omgezet in een B.V. die onder de directie komt van Nijgh van Ditmar Grafische Bedrijven N.V. te Den Haag. Alle bedrijven van Nijgh worden in Den Haag geconcentreerd. Drukwerkorders, zoals b.v. de Succesagenda, worden naar Nijgh overgeheveld en de personeelsbezetting van de Schiedamse drukkerij daalt van tweehonderd in de goede jaren, naar zestig. In enkele jaren wordt het bedrijf, zoals meer bij fusies het geval is, van alle "franjes" ontdaan ten gunste van het moederbedrijf, dat in betalingsmoeilijkheden komt te verkeren. De speciaal voor het vervaardigen van strippenkaarten aangeschafte machine werd door het moederbedrijf weggehaald uit Schiedam. Uiteindelijk komt de drukkerij-tak van het concern in staat van faillissement te verkeren. Voor wat resteert van de oude, nog steeds winstgevende drukkerij in Schiedam, blijkt bij investeerders wel belangstelling, zodat Roelants uit de boedel, via een management-buy-out, aan hen wordt verkocht. De drukkerij aan de Lange Haven is hierdoor voor Schiedam behou den en heeft sindsdien de naam "Roelants-Schiedam B.V." Met veel respect voor de traditie worden in het oude pand aan de Lange Haven, waar uitgever boekdrukker H.A.M. Roelants eens begon, nog veel pronkstukken uit het verleden bewaard en 50

Scyedam | 1997 | | pagina 14