JIJ IV Schiedam Genever In jeder Starke, Aromatic Schnapps, Moutwijn usw. Fabriken von von Bergen Fischer, Catharinenstrasse 38/39. Veel distillateurs waren in Hamburg vertegenwoordigd door een van de vele handelshuizen die dikwijls in de meest uiteenlopende artikelen handelden. En ook de distillateurs hadden meerdere huizen om hun producten af te zetten. Advertentie uit het Hamburgse Exporthand- buch der 'Börsen-Halle', 1905-1907. hond', 'stenen en halve maan' en '50 G') ook in Nederland inschrijven voor gist, brandewijn, likeuren, azijn en wijn. Of dit dezelfde Peters is waarover u in ons nummer van december 1996 kon lezen, weet ik niet. In 1900 liet ook J.(Jan) Techer Gayen Altona merken in Neder land deponeren (Altona ligt bij Hamburg). Merken o.a.: Matador, El Pavo, Rhinoceros; voor spiritus en jenever. De Nederlanders voelden de Duitse concurrentie wel degelijk, vooral in Afrika. In het verslag van de Rotterdamse Kamer van Koophandel uit 1893 wordt opgemerkt dat Duitse, en ook Deense, distillateurs veel inferieure kwaliteit jenever verschepen, vooral naar Afrika. Neder landse distillateurs klagen dat vreemde firma's hun merken namaken. Al eerder, in 1886, hadden zij geklaagd over de concurrentie van Duitse fabrieken in Middel landse Zeehavens, Afrika en Spanje. En in 1901 meldt de Kamer van Koophandel een ander fenomeen: wisky wordt steeds meer een concurrent. Want jenever was tot dan toe de grote internationale drank en ondervond vooral alleen van plaatselijke dranken concurrentie. Dat juist de Rotterdamse Kamer van Koophandel deze opmerkingen maakte is niet zo gek: Schie dam was de grote moutwijnstad en het was vooral ook Rotterdam dat daar vervolgens jenever van maakte. In 1899 wed er vanuit Holland bij Hamburg geprotesteerd over export vanuit Hamburg van gedistilleerd onder de naam "Hollandse jenever': Uit Hamburg antwoordde men dat verschil lende Nederlandse, Franse, Belgische en Engelse handelsfirma's exporteren onder eigen naam, dikwijls zonder naam van de drank. Wel is er een Hamburgse firma die de naam jenever gebruikt, maar deze naam is niet beschermd. 62 sU>' XJ; •de W»J in Fassern, Kisten, Kürben, roten und giünen Keldern Demijohns in allen gewtlnschten Grossen usw. VERTRETER BörsenstandPfeiler 56, Sitz. F. Fernsprecherla, Nr. I5°9*

Scyedam | 1997 | | pagina 26