Nederland is de Afrikaansche Handelsvereniging, bekend (en berucht wegens de Pincoffs- affaire) geworden. In Afrika was het dikwijls ruilhandel, palmolie tegen jenever en in het land zelf was jenever ook soms betaalmiddel. Zo kon een kelder jenever jaren later op de meest gekke plaatsen opduiken. Men kan wel stellen dat zonder de tussenkomst van de handelshuizen de jeneverexport nooit die grote omvang had kunnen bereiken, want vooral de kleinere distillateurs waren niet in staat zelfstandig iedere markt te bewerken. De Eerste Wereldoorlog maakte een abrupt einde aan de sterke positie van Hamburg, die ook nooit meer is hersteld. Aromatic Schiedam Schnapps Omstreeks 1810 ontwikkelde Wolfe, die tot dan toe voor een grote distilleerderij werkte, zijn eigen medicinale drank die hij noemde 'Udolpho Wolfes Aromatic Schnapps'. De drank zelf had als basis jenever met daaraan toegevoegd allerlei ingrediënten. Deze Jan Udolpho Wolfe (1770-1827) uit Hamburg liet daar ook het merk registreren. De zaken liepen blijkbaar voorspoedig, zoon Joel opende een filiaal in New York in 1828 en er kwam (in 1848?) ook een kantoor in Nederland: N.V. Handelsvereeniging Udolpho Wolfe Company Rotterdam. Dit kwam misschien ook wel omdat het product toen allang bij een van de grootste Nederlandse distillateurs, Blankenheym Nolet te Rotterdam, werd gemaakt. In 1900 werd ook onder licentie in Australië geproduceerd, dit heeft tot ver na de tweede wereldoorlog geduurd. Het product werd wereldwijd verkocht, hieraan kwam abrupt een einde in de tweede wereldoorlog. Na de oorlog is de drank niet meer geherintroduceerd in de Verenigde Staten en geleidelijk werd het in steeds minder landen verkocht. Het laatst in Zuid Afrika. Het 'hoofdkantoor' was na de eerste wereldoorlog van Hamburg naar Rotterdam verplaatst. Blankenheym Nolet kreeg er een belang in en heeft Wolfe uiteindelijk geheel overgenomen. Geïnspireerd door het succes van Wolfe namen de Nederlandse export-distillateurs allemaal wel Aromatic Schiedam Schnapps in het pakket. En allemaal hielpen ze tegen enge ziektes en waren erg gezond. Het product werd als een soort medicijn gebracht. Voor een Nieuw-Zee- landse importeur maakte Hartevelt 'Doctor's Special'. Toen dit soort aanbevelingen niet meer mocht zijn de etiketten geruisloos aangepast. Er is nog steeds wel wat export van jenever en Aromatic Schnapps naar West-Afrikaanse landen, een van de weinige gebieden waar Wolfe zelf niet bekend is geworden. Aromatic Schnapps en jenever werden soms naast elkaar verkocht onder dezelfde merknamen en kenden dezelfde handelswegen en pationen. Alleen de fles was anders: vierkant, niet taps en veelal met de naam in het glas. De productnaam was 'Aromatic Schnapps', meestal met de toevoeging Schiedam, zelden als 'Hollands (of Dutch) Schnapps'. Het werd gebracht als een typisch Nederlands product. De Australische licentienemer van Wolfe voerde, in tegenstelling tot Wolfe zelf, niet de naam Schiedam, maar had wel een molentje op het etiket. De etiketten, zeer sober en dikwijls zonder afbeelding, hadden een uitgebreide Engels- of Spaanstalige tekst, waarin de voortreffelijkheden nog eens werden uitgelegd. De drank is eigenlijk de 64

Scyedam | 1997 | | pagina 28