'Verkeersindustrieën te Rotterdam in de tweede helft der achttiende eeuw'. Dit is een proefschrift van C. Visser uit 1927. Hierin worden onder andere de Rotterdamse branderijen met die van Schiedam vergeleken. P.J. Dobbelaar is het soms niet met C. Visser eens, maar deze laatste heeft sterke argumenten. Dit boek is te weinig in Schiedam bekend. 'A short history of the art of distillation', Leiden, 1970, door R.J. Forbes. Hierin wordt de ontwikkeling van distillatie-apparatuur beschreven. De schrijver is uitstekend op de hoogte van de Nederlandse toestand. Dikwijls onder auspiciën van het Nationaal Jenevermuseum Hasselt zijn de laatste jaren veel brochures verschenen over de jenevemijverheid in België. Verslagen van de Kamers van Koophandel te Rotterdam, Amsterdam en Schiedam (Beneden Maas) geven informatie over de toestand van de moutwijn- en jeneverindustrie, evenals de Schiedamsejaarboekjes uit de vorige eeuw. Gebruik is gemaakt van (niet gepubliceerde) aantekeningen van enkele mensen in Schiedam, die betrokken zijn (geweest) bij de Schiedamse industrieën. Onder andere wat betreft de getallen van Hollandia en over de Wener gist. De gegevens over de Aromatic Schnapps komen voor een groot deel van Dwight A. Pettit. Scyedam nr. 1 maart 1989, 'W.Hasekamp Co. Schiedam' door W. Snikkers. Bevat de geschiedenis van deze distillateur, brander en glasfabrikant. Scyedam nr. 1 en 2 van 1993, 'Het aloude Schiedamse lied' door W. Snikkers. Hierin wordt ook ingegaan op de 'Stedelijke Controle' (op de echtheid van moutwijn en jenever) en de opwinding die dit veroorzaakte. Vreemde jeneveretiketten. In ons nummer 5, december 1996, toonden wij enige exportjenever etiketten. Eén daarvan was voor G.B. Ollivant Co. Een lezer maakte ons attent op het feit dat omstreeks 1950 de 'Afri kaanse en Oosterse Handelmij (AETC) in Rotterdam o.a. voor het genoemde bedrijf jenever exporteerde. Hij kon zich niet meer herinneren wie het product maakte (wie weet dit wel?). De AETC was het Nederlandse inkoopkantoor voor de United Africa Co. in Londen (UAC) waarvan het, evenals Ollivant een dochter was. De UAC zelf was een dochter van Unilever. Het is opvallend dat er toen nog wel enige export was van jenever naar gebieden, die later toch nog voor export verloren zijn gegaan. De in het zelfde nummer afgebeelde etiketten van 'RR Co.'in Sherbo en van 'Bödecker en Meyer' kwamen van Van Meerten Zonen uit Delft. 68

Scyedam | 1997 | | pagina 32