76 Noordmolenstraat 6, de gevel aan de Noord- vest, gesloopt maart 1997. (Foto: A. Gordijn, 1976) laatste jaren ook voor de opslag van bij sloop vrij komende historische materialen. Deze zijn, voor de sloop begon, naar een andere locatie overge bracht. Het betreft materialen afkomstig van o.a. het Gustokantoor, Lange Kerkstraat 29 en 34, hofje Kreupelstraat, de Ulo-school aan de Nolen- slaan, de Mastenbroekschool, en het herenhuis Singel 82. maart 1997 KERKEN IN N1EU1VLAND Reeds geruime tijd was bekend dat de vier in de wijk Nieuwland gelegen kerken door het aldaar slinkende aantal kerkgangers niet in stand kon den worden gehouden. In september van het af gelopen jaar werd de Hervormde Opstandings- kerk aan de Burg.Honnerlage Gretelaan gesloten. Het voortbestaan kon worden gegarandeerd door voorgenomen aankoop door de Gemeente Schie dam, waarbij plaatsing op de lijst van gemeente lijke monumenten wordt overwogen. In maart dit jaar werd in de r.k. parochies bekend gemaakt dat de Onze Lieve Vrouw Visitatiekerk (1962) aan de Dr. Schaepmansingel op korte ter mijn zou worden gesloten. Die termijn is wel erg kort, want op 1 juni zal de laatste H. Mis in dit, door architect Th.Nix ontworpen kerkgebouw worden opgedragen. Op de wat langere termijn wordt ook de Nieuw- landkerk aan de Mgr. Nolenslaan gesloten, in 1965 gebouwd naar ontwerp van architect J.A. Lelieveldt. In feite is daarmee de afbraak van bei de kerkgebouwen een vast gegeven. Helaas voelt het Bisdom er niet veel voor de gebouwen voor een tweede gebruik te verkopen. Dat is vooral voor de Nieuwlandkerk een trieste toekomst. De architectonische opzet en het bijzondere voorko men (zowel inwendig als uitwendig) van dit ge bouw verdienen meer respect. Of bij de beweeg redenen voor afstoting, met als gevolg sloop, ook bouwhistorische en esthetische argumenten zijn betrokken is niet na te gaan. Gevreesd moet wor den dat dit voor een kerkbestuur dat in financiële problemen verkeert ongetwijfeld niet het geval zal en kon zijn. Wel te betreuren is dat opvallen de architectuur het slachtoffer is. De vraag is of dit voetstoots moet en mag worden geaccepteerd. En verder: In Nieuwland stond en staat slechts een handje vol gebouwen met enige uitstraling en verder slechts grauwe eentonige flatgebouwen. Kerken en scholen zijn eigenlijk de enige bouw werken die voor enige afwisseling zorgen. En in het nabije verleden verdwenen reeds vier school gebouwen. Opvallend is dat de katholieke erfenis uit de laat ste 150 jaar hef meestal heeft verloren: De Fran- kelandse kerk aan de Nieuwe Haven, het broe derklooster aan de Nieuwe Haven, het broeder klooster met kapel aan de Warande, het 19e eeuwse gebouw van het St. Liduinagesticht aan de Nieuwe Haven, het weeshuis aan de Hoog straat, de Liduinakape! aan de St. Liduinastraat, Huize Liduina aan de St. Liduinastraat, het No- letziekenhuis aan de Noletstraat en de Stadhou derslaan, zes scholen, en nu de Visitatiekerk en

Scyedam | 1997 | | pagina 40