een (historisch) gebouw niet op de monumenten lijst dan blijkt zo'n pand in Schiedam vogelvrij. Als in soortgelijke gevallen telkens dezelfde rede natie wordt gehanteerd, dan zal de historische samenhang verdwijnen. Het ontwikkelen van doeltreffend ander beleid lijkt harder nodig dan ooit. Juist nu Schiedam in de lifl zit zijn veel pan den in gevaar. (Op het moment van het afsluiten van de kopij voor dit tijdschrift stond het grootste deel van het pand nog overeind, maar het zal in middels wel geheel zijn verdwenen.) maart 1997 SLOOP NOLETZIEKENHUIS In de maanden maart en april werd het laatste deel van het voormalige Noletziekenhuis aan de Stadhouderslaan gesloopt. Architectonisch en ste debouwkundig is het verdwijnen van dit massale recht toe recht aan beddengebouw, dat de laatste jaren werd gebruikt door Psychiatrisch Centrum Joris geen ramp. Het linker deel werd gebouwd in 1955, het rechter deel in 1974. Het oudste ge deelte uit het jaar 1928 was al eerder in 1995 gesloopt. (Zie ook 'Scyedam' 1995 nr.3) mei 1997 SLOOP HUIZE ST. LIDUINA In mei begint de sloop van Huize St. Liduina in de Sint Liduinastraat, tegenwoordig bekend on der de naam Liduinapaviljoen. Het gebouw werd er neergezet in 1932, naar ontwerp van architect A.P.P. Roovers, speciaal bestemd voor echtpa ren, als uitbreiding van het rooms-katholieke be jaardencomplex. Al eerder heeft de Historische Vereniging teleurstelling uitgesproken over het verdwijnen van dit vriendelijke, voor het aanzien van de wijk belangrijke gebouw, met een hal en trappenhuis met art deco onderdelen. Onze te leurstelling werd nog groter toen kort geleden bleek dat voor het gebrandschilderde Liduin- araam (ontwerp Paul Blom, uitvoering Atelier De Lint in Delft) in het trappenhuis, geen plaats was ingeruimd in de nieuwbouw. De Historische Ver eniging spant zich in het raam te doen bewaren. Het interieur werd fotografisch gedocumenteerd. PASSAGE-ORGEL Op de zolder van Huize Liduina werd, toen het Passagetheater zou gaan verdwijnen, een deel van het beroemde theaterorgel opgeslagen, met de bedoeling dit later in het nieuwe theater in te bouwen. Dit plan gaat in ieder geval door. Het zal duidelijk zijn dat de pas later besloten sloop van Huize Liduina wel voor een extra probleem zorg de voor de vrijwilligers van de Nederlandse Or gelfederatie. Het vele pijpwerk moest in april naar een andere tijdelijke plaats worden overge bracht. Want pas in de maand september is men met de bouw van het theater zo ver dat de op bouw van het orgel echt kan worden gestart. De afgelopen jaren hebben de vier vrijwilligers niet stil gezeten. Veel is gerepareerd, veel werk werd voorbereid, waaronder het gereed maken van de honderden meters electrische bedrading, zodat men, als het zover was, direct daadwerkelijk met het inbouwen kon starten. Als alles naar ver wachting verloopt is het orgel in april 1998 weer bespeelbaar. Een onderdeel van het instrumentarium van het Passagetheaterorgel op de zolder van Huize St.Liduina. (Foto: RAV.Poels, april 1997) 79

Scyedam | 1997 | | pagina 43