Op 15 mei 1850 trouwt Mari Roelants. Zijn vrouw, Johanna Cornelia Jonker, helpt hem in het bedrijf door leiding te geven aan het vrouwelijk personeel dat het inbinden van boeken ver zorgt. Het huwelijk wordt gezegend met 11 kinderen, maar 6 overlijden op jeugdige leeftijd, waaronder twee naamgenoten. De derde naamgenoot, H.A.M. Roelants Jr, is bekend als genealoog. Na eerst in zijn vaders bedrijf gewerkt te hebben, vestigt deze zoon zich in Amsterdam als uitgever en als agent van een drukinktfabriek. Hij had echter een zwakke gezondheid. In 1900 verscheen van hem "Het Gulden Boek van Schiedam", dat hij zijn ouders aanbood ter gelegenheid van hun 50-jarig huwelijk. Maar helaas overleed deze zoon kort daarna op 10.9.1901 te Putten en kon daardoor het aangekondigde tweede deel van zijn boek niet afmaken. Uitgeverij Roelants verzorgde na het overlijden van Jr. het drukken van: "Tuberculose, hare Voorbehoeding, Behandeling en Levenswijze". Dit boek was geschreven door A.H. Haentjes, geneesheer-directeur van het eerste Nederlandsche Sanatorium voor Longlijders te Putten op de Veluwe. Zakelijk en maatschappelijk ging het onze Schiedamse uitgever duidelijk goed. Als officier van de schutterij was hij medeoprichter van de Officierenvereniging, waarvan hij 25 jaar voorzitter is geweest. Ook was hij jarenlang lid van de gemeenteraad en hij trad bij huwelijken op als ambtenaar van de Burgerlijke Stand. In 1862 krijgt hij de kans om het achter zijn woonhuis gelegen pakhuis "Polen" te kopen, dat op 1 januari 1863 wordt opgeleverd. In verdere aktes zal dit pand "drukkerij" genoemd worden en het beroep van de eigenaar verandert in de omschrijving van "Boekhandelaar" in "Boekhandelaar en boekdrukker" Later wordt dat dan: "Boekdrukker-Uitgever". De datum 1 januari 1863 kan dus als startdatum van de drukkerij worden beschouwd, want pas vanaf dit moment beschikt Roelants over de beno digde ruimte en noemt hij zich ook boekdrukker. In 1864 en 1877 worden ook weer aangrenzende panden aan de Korte en Lange Haven gekocht, zodat een voortdurende uitbreiding mogelijk is. De boekdrukkerij is door Roelants in een aparte firma ondergebracht, vermoedelijk om door een of meerdere stille vennoten aan het benodigde kapitaal te komen. Een der eerste producten was een prachtbijbel, die Roelants speciaal voor de koningin drukte en waarvoor hij als tegengeschenk een gouden snuifdoos ontving. In 1863 drukte hij een volksuitgave van de werken van Vondel, waarover hij in een proces verwikkeld raakte met Jacob van Lennep, die een luxe uitgave in 12 delen had samen gesteld, prijs 75,-. De uitgave van Roelants kostte maar 10,--. De eis van vernietiging van de volksuitgave en 3x 100.000, was werkelijk voor die tijd van ongekende hoogte, maar gelukkig won Roelants het proces. Roelants had zijn Vondeluitgave opgedragen aan Koning Willem III, die hiermede zeer was ingenomen. Wij kennen de 19e eeuw als een rustige tijd zonder oorlog, maar de druk aan de oostgrens werd wel als bedreigend ervaren. Niet ten onrechte! Pruisen had in 1815 delen van het Ko ninkrijk Holland, nl. Leer, Aschendorf en Aurich in het Noorden in bezit gekregen en in het zuiden bij Limburg het gebied van Eupen-Malmedy. Pruisen voerde een agressieve uitbrei- dingspolitiek waardoor Denemarken, Oostenrijk en Frankrijk gebieden moesten afstaan. De taal kende nog geen nationale grenzen en de volksuitgave van Vondel paste dan ook geheel in het streven naar taaleenheid van Willem III. De koning neemt de opdracht van de Vondeluitgave op 3 april 1864 aan en dit zal het begin 43

Scyedam | 1997 | | pagina 7