het bezit van de heer R.D. Jonker Roelants. Een overigens schitterende voorstudie was in het bezit van Mr. H.A.M.Roelants en dat schilderij werd door een der zonen geërfd. Terug naar de geschiedenis van Drukkerij Roelants! Langzamerhand heeft er een verschuiving plaats in de activiteiten van literatuur naar periodie ken en het drukken van trein- en tramkaartjes, waarvoor een speciale Engelse machine werd aangeschaft. HetKlassiek Letterkundig Pantheon" tussen 1852 en 1891 uitgegeven, wordt overgedaan aan de firma W.J. Thieme Cie te Zutphen. Langzamerhand krijgt de oude heer Roelants steeds meer hulp van zijn zonen. De oudste zoon Hendrik Johannes Comelis Roelants is geboren op 5 december 1858 te Schiedam en hij trouwt op 10 october 1895 te Rotterdam met Neeltje Bijdendijk. Per 31 december 1896 neemt hij van Jan Odé de drukkerij van de "Schiedamsche Courant" over, die reeds van 1846 dateert en hij gaat wonen bij zijn bedrijf in de Boterstraat, maar daarnaast blijft hij betrokken bij het bedrijf van zijn vader. In december 1905 doet Roelants het resterende van zijn boekhandel over aan G. Odé's Boek handel, eigenaar J.F. Dupont, die gevestigd is op de Markt nr. 8. De vrijgekomen ruimte wordt benut door deze in gebruik te nemen voor de Schiedamsche Courant. Per 1 september 1906 wordt de administratie van de krant verplaatst naar de Lange Haven, de krant bestaat dan 60 jaar en is ouder dan het bedrijf van zijn vader H.A.M. Roelants. Dit 60- jarig bestaan is dus gevierd en het dankbare personeel schonk aan de directie een fraaie houten bank, die nu nog bij de drukkerij Roelants aanwezig is. De redactie van de krant bleef voorlopig nog bij het woonhuis van de heer H. J.C. Roelants in de Boterstraat. De jongste zoon van de oude heer Roelants is ondertussen ook in het bedrijf van zijn vader gekomen. Deze zoon, Jan Jonker Roelants, is geboren op 21 april 1870 te Schiedam. De toevoeging "Jonker" aan zijn familienaam, ter nagedachtenis aan zijn grootvader Jan Jonker, is bij K.B. van 9 october 1886 verleend. Op 17 december 1903 overlijdt Johanna Cornelia Roelants-Jonker. De oude heer Roelants regelt tijdig zijn zaken door op 5 september 1904 een nieuw testament te maken en op 7 december 1906 een vennootschapscontract te sluiten met de beide zoons H.J.C. Roelants en J.Jonker Roelants ter uitoefening van het uitgevers- en drukkersbedrijf onder de firma's "H.A.M. Roelants" en "Koninklijke Nederlandsche Boekdrukkerij". In deze akte is bepaald, dat bij zijn overlijden de vennootschap te zijnen aanzien beëindigd zal zijn, doch dat zij tussen de dan overige vennoten stilzwijgend zal voortduren onder de bepalingen en voorwaarden dier akte. Een jaar later, op 9 december overlijdt hij en er zijn dan vier erfgenamen nl: 1. Diderica Maria Johanna, geboren op 3.1.1854, weduwe van Klaas Komelis van Hoffen, boekdrukker-uitgever te Utrecht. 2. H.J.C. Roelants 3. Johanna Cornelia, geboren op 6.5.1867 te Kethel en Spaland, gehuwd met Johan Daniel Clementz Steenberg, kinderloos. 4. J. Jonker Roelants. 45

Scyedam | 1997 | | pagina 9