het bijzonder bij het vervoer van zieken naar één der Rotterdamse ziekenhuizen, in gevallen waar spoed was geboden Als laatste in dit overzicht noemen wij de Stoombootdienst "Oud-Beijerland" welke maatschappij een geregelde dienst voor passagiers- en goederenvervoer onderhield van Oud-Beijerland naar Rotterdam v.v. via Spijkenisse, Vlaardingen en Schiedam met het s.s. "Oude Maas 3". Het is een grote, witte salonboot met zwarte schoorsteen met de letters O.B.. Zij voert een le en 2e klasse accommodatie: le klasse met rood pluche banken, 2e klasse houten banken. Een vulkachel in het midden van de kajuit zorgde 's winters voor verwarming, later had men c.v. aan boord. Aan het buffet zorgt hofmeester/conducteur Bomdorff met twee dochters voor koffie, thee, melk, bier, limonade of iets hartigers. Op het achterdek is ruim plaats voor koeien, daarnaast kunnen zowel op voor- als achterdek in totaal een 40-tal handwagens worden gestald. Blijkens een dienstregeling aanvangende 28 juni 1926 zijn er drie afvaarten per dag. Een enkele reis Oud-Beijerland naar Rotterdam le klasse kost 60 cent, 2e klasse 50 cent, retours zijn resp. 100 en 75 cent. Op zondag wordt niet gevaren. De dienst bestond vanaf het jaar 1847. In Schiedam geniet deze boot bekendheid door haar kooplui, die op hun meegevoerde handwagens, dikwijls getrokken door een hond, hun koopwaar slijten aan een grote, vaste klantenkring in Schiedam. Sommigen van hen komen zelfs driemaal in de week naar hier, dinsdags, donderdags en zaterdags, om hun waren, t.w. aardappelen, groenten en fruit, kaas en eieren aan de deur te verkopen. Eieren gaan voor 2/4 cent per stuk van de hand. Klanten vragen wel eens een "kneusje" kado. Van vroeger tijden is bekend dat de kooplui de eieren vervoerden met een juk, waaraan twee grote manden balanceerden met een inhoud van 400 eieren in iedere mand. Wij vernamen dat een 92-jarige Beijerlandse vrouw, Toontje Westerman, nog met zo' n juk met eieren naar Schiedam kwam. In Schiedam wordt in superlatieven gesproken over de produkten van het "Overmaassche", doelend op het gehele gebied van IJsselmonde, Voome, Putten, Beijerland en de Hoeksche Waard, een gebied waar de land- en tuinbouw en fruitteelt bloeien. De vruchtbare grond levert overvloedige oogsten op van uitmuntende kwaliteit Schiedamse huishoudens kopen van de Beijerlanders gehele kisten prinsessen- en snijbonen om in.te maken. Van aalbessen wordt bessensap gemaakt, uitgewrongen in een theedoek, en het sap in flessen bewaard voor de komende winter. Ook leveren Beijerlanders hele kisten met zwarte bessen af bij De Kuyper op de Buitenhavenweg en thuis maak je van deze bessen een lekker drankje. Een recept, dat ik meekreeg van een Beijerlandse groente- en fruitkoopman: 100 zwarte bessen in een grote stopfles (zo'n zuurtjesfles) doen. Voeg een pond suiker toe. De bessen gewoon heel laten. De fles goed afsluiten en wegzetten in een hoekje in het donker en dan maar rustig de winter afwachten. Met Oudjaar de fles openen en het resultaat is een sterk borreltje. De afgetrokken bessen en pitten geef je aan de kippen, die worden er lekker vrolijk van en zij hebben dan ook een vrolijke Oudejaarsavond. Op dinsdagen treft men meermalen op het achterdek koeien aan, die op de veemarkt in Rotterdam gekocht zijn door veehandelaren. Schiedamse jongens bieden zich - als de gelegenheid daar is - als veedrijver aan bij het begeleiden van koeien vanaf het Hoofd lopend 126

Scyedam | 1997 | | pagina 10