Wij gaan deze nautische verkenningen afsluiten, maar veroorloven ons een zijsprong m.b.t. dit vervoer te water. Het trof mij bij het speuren in het verleden, dat het verplaatsen van personen en zaken (inboedels) bij verhuizingen, waar dat maar mogelijk was, per boot plaatsvond. Wij kwamen bij de vrachttarieven het vervoer van meubilair reeds tegen. Een aardig voorbeeld daarvan is een gedenkwaardige gebeurtenis die op 3 januari van het jaar 1910 plaatsvond, waar ook mijn vaders familie bij betrokken was: een "grootscheepse" verhuizing. Twintig families uit Leerdam schepen zich op de late avond van 2 januari in op de Leerdamse nacht boot die om 12 uur middernacht vertrekt en als bestemming heeft Rotterdam, maar bij uitzon dering zal doorvaren naar Schiedam. De gehele huisraad is al eerder aan boord gebracht. Het betreft o.a de gezinnen Bedeaux, Gonlag (Willem), Hazendonk, Meijer en Van Alphen. Op de vroege ochtend van 3 januari bereikt het vaartuig Schiedam, stoomt de Nieuwe Haven op en meert af ter hoogte van de Mariastraat. Het meubilair en overige huisraad (in kisten verpakt) wordt aan land gebracht en met handkarren, gehuurd bij waterstoker in de omgeving, gaan de families met hun bezittingen op weg naar de Mariastraat, waar de industrieel Herman Jansen voor huisvesting heeft gezorgd. Hij heeft de mannen - glasblazers van beroep - aange worven via een voormalige onderdirecteur van de glasfabriek in Leerdam, voor zijn nieuw te openen glasfabriek UTO, gelegen achter het Schuttersveld. Meester op de U.T.O. wordt Paul Gonlag. De week daarop zullen de nieuwe ingezetenen van Schiedam hun werk op de glasfa briek aanvangen. Ons is verder bekend dat een boerenknecht uit Rozenburg, bij de verhuizing met zijn gezin naar Schiedam-Zuid, gebruik maakte van de boot op de lijn Rotterdam - Hoek van Holland. Tot zover een verre van volledig verhaal, grotendeels opgetekend uit de mond van personen die de "veerdiensten"en alles wat daarmee samenhing, nog in volle glorie hadden meege maakt. De diensten voorzagen destijds in een behoefte. Maar er brak een andere tijd aan waarin de factoren tijd en efficiency een steeds grotere rol gingen spelen. Eén voor één legden de bootdiensten tenslotte het loodje aangezien zij werden verdrongen door het snellere gemotoriseerde vervoer dat zich steeds nadrukkelijker manifesteerde. De herinnering blijft aan de scheepjes, die voor een gezellige bedrijvigheid op het Hoofd zorgden, waar het vooral op zomeravonden een fijn vertoeven was. 128

Scyedam | 1997 | | pagina 12