SCHIEDAMSE SCHRIJVERS JAN NOORDEGRAAF (1927-1990) J. Noordegraaf De jenever der poëzie Van de dichter H. Marsman is de uitspraak dat het "graan des levens wordt omgestookt tot de jenever der poëzie". Marsman wilde daarmee zeggen dat het vaak persoonlijke ervar ingen zijn die grondstof leveren voor verhalen en gedichten. Dat gaat zeker op voor de uit Schiedam afkomstige auteur Jan Noordegraaf (1927-1990), die van zijn eigen werk eens heeft opgemerkt dat het een romantische inslag had en aan de werkelijkheid was ontleend. Ondanks een drukke werkkring was Jan Noordegraaf een produktief auteur, die niet alleen gedichten, korte verhalen en romans schreef, maar ook talloze artikelen, vertalingen en non-fictie publiceerde. En er zijn een paar gedichten van zijn hand waarin het oude Schie dam met grote suggestieve kracht beschreven is.' In deze bijdrage zal ik eerst kort zijn levensloop schetsen. Vervolgens vertel ik iets over het werk dat hij geschreven heeft. Ten slotte rond ik af met een Schiedams slotakkoord. Levensloop Zo gaat het blijkbaar met een mens op zee in eenzaamheid; De steiren raken hem intens, de aarde raakt hij kwijt. Jan Noordegraaf, 'Verlof Jan Noordegraaf werd op 6 augustus 1927 te Schiedam geboren, "honderd meter van de ruïne van Mathenesse", zoals hij later in een van z'n gedichten zou schrijven. Hij was het jongste kind van Jan Noordegraaf (1886-1969) en Adriana Kool (1887-1961),2 beiden Schiedammers van geboorte. Jan jr. woonde met zijn ouders, zijn broer Frank en drie zusters op het adres Singel 122, waar zijn vader in 1910 een slagerij begonnen was die hij door hard werken en grote inzet tot een bloeiende zaak had weten te maken. Het gezin behoorde tot de Nederlandse Hervormde kerk. Jan doorliep de lagere school aan het Oude Kerkhof, achter de Grote Kerk, en daarna bezocht hij de openbare ULO achter de toenmalige Hema aan de Singel. Volgens de familie-over levering moet conciërge Leeflang de lastige scholier eens hebben toegeroepen: "ik zal je 1Het is daarom opvallend dat men deze auteur tevergeefs zoekt in het boek Pemievnichten op brandewijn (Uitgeverij Scriptum Schiedam, 1991), waarin werk van allerhande 'Schiedamse' schrijvers is opgenomen. 2. Foto's van Adriana Kool als kind, staan afgedrukt als illustratie bij het artikel van Herman Noordegraaf, "Een boerderij op de Lange Nieuwstraat", Scyedam 13 (1987), 98-99. 134

Scyedam | 1997 | | pagina 18