weggestopt onder de oppervlakte van meer avontuurlijke en spannende verhalen, zoals in de trilogie rond de Vlaardingse stuurman Jan Ligthart: Tankvaart op Bangkok (1968), Onder goedkope vlag (1971) en Cruise schip (1973). Het boek Gasplatform Alpha Twee uit 1974 vormt een avontuurlijk intermezzo over een door terroristen gekaapt gasplatform op de Noordzee; het is een thema dat later ook door andere schrijvers is gebruikt. De laatste fase van zijn schrijverschap werd gevormd door de succesvolle 'Kapitein'-serie. Dat was een reeks van vier boeken waarin hij de stukken bundelde die hij in diverse maritieme bladen had gepubliceerd. Het waren humoristische en verstrooiende stukken, waarvoor een bestaande koopvaardijkapitein en zijn bemanning model hadden gestaan. Deze boeken laten pretentieloos het grote en kleine leed zien dat ook op schepen nu eenmaal bij het leven hoort. Letterkundig had Jan Noordegraaf zich goeddeels zelfstandig geschoold. Zo zegt de hoofd persoon uit Gasplatform Alpha Twee, Frank Zuidam, bijvoorbeeld: "Nee, ik had geen enkele literaire scholing; ik had nooit de gelegenheid gekregen op een schoolbank te zwijmelen bij de woorden van Perk of Keats" (p. 88). In een bespreking van Tankvaart op Bangkok merkt Rijnsdorp op dat de auteur gevormd was "in een vorige literaire school", wat hij overigens geen nadeel vond. Noordegraaf bewonderde vooroorlogse Nederlandse dichters als Marsman en Slauerhoflf; daarnaast waren zijn voorbeelden min of meer tijdloze vertellers van grote verhalen, maritieme auteurs als Jack London (1876-1916), wiens denkbeelden hij herkende en wiens werk hij verslond evenals dat van andere maritieme schrijvers. Schiedam Ik vaar met mijn schip Weemoed door de fossiele Langehaven en meer aan de Oudesluis te lij van de Korenbeurs Jan Noordegraaf, 'Oud Schiedammer' In een bijdrage aan De Schiedamse Gemeenschap (1964) beschreef Noordegraaf zich eens als een "scheeman", een Schiedams zeeman. Ondanks alle misverstanden die dat op schepen en in het buitenland soms opleverde - immers, "menig vreemdeling leerde via de kruik Schiedam kennen" -, besloot hij scheeman te blijven, en we kunnen zeggen dat de geboortestad hem inderdaad vast is blijven houden. Hij was lid van de Schiedamse Kunstenaarsgemeenschap "S. '45", die ooit onder voorzitter schap stond van Jaap de Raat. Beginjaren zeventig nam hij stelling ten aanzien van de ingrij pende gevolgen van de sanering van het toenmalige stadscentrum en luchtte zijn hart in ver scheidene kritische stukken in bijvoorbeeld Het Stadsblad, De Havenloods en De Schiedamse Gemeenschap. Om de titel van zijn artikel in dat laatste blad te citeren: "Kijk nou toch eens, wat ze met mijn stad hebben gedaan"! De detective die Noordegraaf ooit heeft geschreven en waarvan de ontknoping zich afspeelde in Schiedam vlakbij de ruïne van Mathenesse, is nooit verschenen. Maar in andere romans en verhalen duikt het onderwerp 'Schiedam' op allerlei plaatsen op. In "De voorbereiding" bij- 138

Scyedam | 1997 | | pagina 22