DE OUDSTE KRANT VAN SCHIEDAM Ser Louis In de Maaspost van 6 augustus 1997 meldt Jalmar Teunissen in een groot artikel "Oudste Schiedamse krant wordt in Vlaardings museum bewaard". Het museum van Jan Anderson heeft die verworven en het zou gaan om de "Algemeene Schiedamsche Courant" van 'dings- dag den 25 december 1804'. Allereerst moeten we zeggen dat het prachtig is dat Anderson nu zo'n oude krant in bezit heeft. Maar het is niet de oudste krant zoals uit het volgende blijkt. A. van der Poest Clement, in 1949 archivaris van Schiedam en later Rijksarchivaris, schrijft namelijk in zijn boekje "Uit het verleden van Schiedam", GA Schiedam, 1984/1985, het volgende (p. 102): "14 Jan. 1804 verscheen het eerste nummer van de "Algemeene Weeke- lijksche Schiedamsche Courant" (2 stuivers per nummer; vijf gulden per jaar). Dan ver volgt hij dat dit eerste nummer eigenlijk een week eerder had moeten uitkomen en verder geeft hij enige aanhalingen uit de krant. In de volgende alinea van Van der Poest lezen we: "Het exemplaar van deze oudste Schiedamse courant, waaruit wij het bovenstaande aanhaalden, is niet op het Schiedamse archief bewaard, maar op de gemeentebibliotheek te Rotterdam, waar men ook nog twee nummers uit 1806 kan vinden. In het archief van onze stad treft men alleen de jaargangen 1807, 1808 en 1809 aan." (Inmiddels heeft men op het archief ook kranten uit 180, S.L.) Uit het bovenstaande blijkt dat er een nóg oudere krant van Schiedam bestaat en dat die in Rotterdams bezit is. Diè krant is meer dan 11 maanden ouder dan die in Vlaardingen en de uitgevers waren A(braham) van Kerssen uit Amsterdam en W. Locke Co. uit Rotterdam. Het probleem is echter dat de krant die Van der Poest noemt, (nog) niet gevonden is! Navraag bij de Rotterdamse gemeentebibliotheek leverde niets op. Men verwees naar het Gemeente archief aldaar. Maar ook daar is de krant niet aanwezig. Voorlopig moeten we het dus hierbij laten. Maar het speurwerk naar de oudste krant van Schiedam gaat door! (zie ook bij Historie Actueel over de oudste krant van Schiedam) 142

Scyedam | 1997 | | pagina 26