HERINNERINGEN AAN HET HOOFD (2) A.W. Bedeaux Het mag een opmerkelijk feit worden genoemd dat in onze tijd serieuze plannen bestaan pas sagiersdiensten op de rivier tussen een aantal plaatsen te doen herleven. De initiatiefnemers, die deze diensten met snelle boten (60 km per uur) willen gaan exploite ren, menen op deze wijze een passend antwoord te hebben gevonden voor het gaandeweg dichtslibbende vervoer dat over de weg plaatsvindt. De recente berichten daarover in de krant voerden ons in gedachten terug naar de tijd, dat het Schiedamse Hoofd - via een aantal stoom bootlijndiensten - voor het vervoer van passagiers en vracht, met een aantal plaatsen in de regio was verbonden. Welke lijndiensten bestonden er zo al rond de eeuwwisseling en in de jaren daarna? Voor een antwoord op deze vraag raadpleegden wij de Gemeenteverslagen van Schiedam en kozen als uitgangspunt het jaar 1900. Wij leerden daaruit dat er in genoemd jaar tien lijndien sten - in het overzicht "veerdiensten" genoemd - bestonden met verbindingen op respectieve lijk de plaatsen Brie 11e, Hellevoetsluis, Middelhamis, Oud-Beijerland, Pemis, Den Bommel, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland. In de loop van de jaren zien wij een gestage vermindering van deze "veerdiensten" optreden. In het jaar 1918 b.v. zijn er nog zeven; in 1937 resteren de diensten op Brielle, Pemis, Oud-Beijerland en Middelhamis. Slechts gedu rende de zomermaanden varen nog passagiersboten op Hoek van Holland en daarnaast op Oostvoome. De materie bleef mij boeien. Het doornemen van mijn interviews met Oud-Schiedammers - van wie helaas niemand meer in leven is - plus een krantenartikel en twee dienstregelingen (Gemeente Archief Vlaardingen) leverden een aantal feiten en karakteristieken op van de on derscheidene "veerdiensten" Voldoende om enig inzicht te verschaffen over de functie en de betekenis die deze diensten voor Schiedam hebben gehad. Wij zullen in een hierna volgende "vlootrevue" de drie belangrijkste bootdiensten volgen en beginnen dicht bij huis, bij onze overburen. Sedert 1879 onderhield de Stoombootrederij "Pemis" met één boot, de "Pemis", een vracht- en passagiersdienst op het traject Pemis-Schiedam-Rotterdam v.v. met vier afvaarten per dag. Voordat deze boot in de vaart kwam was de bevolking van Pemis op "bodes"aangewezen: een tweetal personen dat met een roeiboot een "boodschappendienst" voor de bewoners van dit dorp onderhield met Schiedam en Rotterdam. De "Pemis" vervoert een bont gezelschap van passagiers en vracht. Er zijn scholieren onder die een school in Schiedam bezoeken en een aantal Pemisser meisjes werkt bij de Baronie in de Warande. De fijnere tuin- en fruitbouw floreert op het eiland IJsselmonde en bijgevolg is ook de kleinhandel actief om de produkten daarvan in de steden Rotterdam en Schiedam af te zetten. De kooplui nemen de boot om deze steden op vaste dagen met hun handwagens te bezoeken. Ook treffen we op de boot een broodbakker met bakkerswagen aan met lekker tarwebrood dat hij dagelijks slijt in Schiedam. Agent voor Schiedam is Andries Koster die zorgt dat de vracht te bestemder plaatse wordt afgeleverd. In de tijd dat Pemis nog een vissersdorp is, komen mannen met een kruiwagen, waarmee zij 120

Scyedam | 1997 | | pagina 4