I f een grote mand met vers gekookte ongepelde garnalen vervoeren, met de boot van 8 uur v.m. naar Schiedam. Zij gaan met hun kruiwagen langs de huizen en met hun uitroep "Verse gamale" of ook wel "Verse gameut" maken zij hun komst bekend. De maat, waarvan zij zich bedienen, is een kroesje en de prijs, die zij vragen, is 2 a 3 cent per kroes garnalen. Het wegtransport wordt zeker nog tot en met W.O. I vrijwel volledig met paardentractie uitgevoerd, met daarnaast de krui- en handwagen. De fouragering van dit legertje dieren heeft een levendige handel in haver, stro en paardenroggebrood tot gevolg. Het kleine kruidenierswinkeltje van Witberg, Hoofdstraat 109, speelt daarop in en is het episch centrum van de verkoop van paardenroggebrood voor Schiedam-Zuid Aan de grote brede broden van wel 60 a 70 cm lengte is een grote behoefte. Het expeditiebedrijf van Engering is één van de vele afnemers. Het bedrijf heeft een twintigtal paarden op stal staan aan de Hoofdstraat nr. 9. Ook mijn moeder, Maartje Dröge, gaat als kind met een broertje regelmatig twee paardenbroden bij Witberg kopen, bestemd voor de beide paarden die haar vader voor zijn bierbrouwerij "De Leeuw", Groenelaan 109, nodig heeft. De aanvoer geschiedt vanuit Rotterdam. Flinke hoeveelheden van dit roggebrood worden ingescheept in de Leuvehaven en met de Pemisser boot met bestemming Witberg naar Schiedam gevaren. Vrouw Witberg met haar witte mutsje op het hoofd, doet de winkel. Het winkeltje heeft een winkelruit en de "entree" bestaat uit een staldeur (twee halve deuren boven elkaar). Witberg zelf, een man met een witte baard en een zijden pet op, is in dienst van de paardentram als onderhoudsman ("railleur"). Pemisser vrouwen komen in Schiedam "stadten". Sommigen van hen dragen een kanten muts met een hoedje erboven op en ze zijn veelal in het zwart gekleed. De "Pernis Tekening: A. W. Bedeaux 121

Scyedam | 1997 | | pagina 5