Recente foto van een ingang van het Weeshuis Van Oldenbameveldtstraat 83, later Eendrachtsstraat 6 te Rotterdam. De heer Van Schie krijgt te horen dat de dan 16-jarige Gerrit een moeilijke jongen is. Johanna Eenmaal in het Weeshuis worden de kinderen De Kok overgeplaatst van de Eerste naar de Tweede Openbare Tussenschool waar de heer J. van der Hout hoofd was. Het blijkt dat de kinderen ondanks hun eenvoudige afkomst toch niet onbemiddeld waren. Zij blijken eigenaar te zijn van hun ouderlijk huis aan het Broersveld no. 116 en van twee arbeiderswoningen aan de Broersvest. Deze panden worden aanvankelijk door het Weeshuis verhuurd, maar in 1887 worden zij verkocht. Over Johanna geen negatieve berichten zoals over Gerrit. Op 1 maart 1893 - zij is dan veertien - gaat zij naar de Industrieschool aan de Schietbaanstraat in Rotter dam. Het onderwijs sloot aan op de Lagere School en de nadruk lag op handwerken, naai- en tekenles. Het schoolgeld bedroeg 15 gulden per jaar. Ommekeer Het jaar 1892 schijnt een ommekeer in het leven van Gerrit Verboom teweeg te hebben gebracht. Was het de invloed van de heer Van Schie te Rotterdam die als eerste volwassene zeer gunstig over hem oordeelt en hem bij voortduring een steuntje in de rug geeft blijkens zijn maandelijks terugkerende positieve rapporten? Was het de invloed van het jonge meisje Johanna de Kok die in mei haar intrede in het Weeshuis had gedaan? Hoe dan ook, Gerrit gaat voor het eerst presteren. Hij gaat weg bij de firma Ingelse en werkt in de jaren 1893-'94 achtereenvolgens bij de bierbrouwerij van J.M. van der Schalk Co, de smederij van G.J. Vincent Co. en de firma De Ridder Co. in Rotterdam. Gerrit is duidelijk in rustiger vaarwater terecht gelomen. In april 1896 komt hij dan weer terug op de Ambachtsschool in Rotterdam, waar hij zeker - gezien de lovende woorden van de heer Van Schie - zijn einddi ploma heeft behaald. Op 27 mei 1896 heeft hij het Weeshuis verlaten, mèt een uitzet. Waar schijnlijk is hij daarna in Rotterdam gaan wonen, maar daarover ontbreken sporen in het Gemeentearchief van Rotterdam. Op 4 augustus 1897 doet Gerrit, hij is dan 21 jaar, het verzoek aan de Regenten van het Weeshuis om zich met Johanna de Kok te mogen verloven. Dit verzoek wordt toegestaan. 170

Scyedam | 1997 | | pagina 18