DE PROTESTANTSE SPIJSKOKERIJ OF HET SOEPHUIS H. Sondermeijer Toen ik in 1967 op zoek was naar een geschikte locatie als werkplaats en opslagruimte, werd mij door de heer Martijnse het pakhuis aan de Prinsensteeg 7 aangeboden. Ik heb dat toen gekocht en het leek mij interessant om op het gemeentearchief de geschiede nis van dit pand na te gaan. Het bleek me toen dat het lang geleden een belangrijke maat schappelijke functie heeft gehad als spijskokerij, ook wel soephuis genoemd. Mijn belang stelling was gewekt en het resultaat van verdere naspeuringen is als volgt. Op 5 november 1735 verkoopt de weduwe van Jan Schippers aan Jan Vett 'het huis en Erve gelegen aan de Steeg achter de Teerstof op no 573' voor de prijs van 450. Omdat het in die tijd niet gebruikelijk was oppervlaktes te vermelden is het niet duidelijk hoe groot dit perceel was. Uit andere stukken blijkt evenwel dat het pand ook onderdeel is geweest van een aan grenzend perceel dat ene Jacob Bergman op 8 oktober 1768 verkocht aan Barthelomeus Kerstenmakers. Het pand liep toen door tot aan de Sluis. Het werd ook duidelijk dat het als branderij gediend heeft. In 1856 zoekt de Commissie uit de Protestanten, belast met de uitdeeling van warme spijzen in den winter, een geschikt pand om als spijskokerij te dienen. Deze commissie staat onder voorzitterschap van Dr.A. Maas, lid van de provinciale geneeskundige commissie in Zuid- Holland en lid van gemeenteraad van Schiedam; secretaris is de griffier A.W. Mulder en penningmeester A.F. Pigeaud, eveneens lid van de gemeenteraad en tevens brander. Op 19 december van hetzelfde jaar stelt C. Ris het pand Prinsensteeg no. 7, dat hij kort ervoor door een erfenis voordelig had verkregen, tijdens de wintermaanden gratis ter beschikking van de commissie. De opzet van de vereniging is om gedurende 16 tot 18 weken tijdens de winter, voedsel te verstrekken. Daarvoor wordt de beter gesitueerde Schiedammers de mogelijkheid geboden spijskaarten te kopen en deze aan de behoeftige ouden van dagen en alle andere welke aangewezen waren op particuliere liefdadigheid te verstrekken. Zo vinden we onder anderen de namen van notabelen als de Hervormde predikanten ds. J.F. Asma, ds. L. Bouman, ds. F. HaverSchmidt en ds. F.C.A. Pantekoek; de burgemeesters P.J. van Dijk van Mathenesse en L.C. Knappert; dr. G. Brillenburg, rector van de Latijnse School (Gymnasium); advocaat en notaris mr. K.A. Poortman; directeur van de Gasfabriek J. Brijan; leden van bekende Schiedamse families als Heijligers, Van der Schalk, Schieveen, Legner, Rijnbende, Roelants, Mak, Van der Most, Poort, Slavenburg, onderwijzer P. Sanders, de scheepsbouwers gebr. Gips, en vele anderen. Onder hen Lutheranen, Doopsgezinden, Oud- Katholieken (die op verzoek als kerkelijke gemeenschap vanaf de oprichting al meedoen) en, uiteraard, Nederlands Hervormden. Allen kopen spijsportie-kaarten voor negen cent per stuk en geven deze aan behoeftige Schie dammers die dan op dinsdag en donderdag soep en op woensdag, vrijdag en zaterdag wortelen met zuurkool kunnen halen bij de spijskokerij in de Prinsensteeg op nummer 7. 175

Scyedam | 1997 | | pagina 23