eerst binnen kort aangebouwd, en pronken, (de eerste inzonderheid zo wel als de haven,) met een genoegzaam aantal aanzienlijke gebouwen: door de menigte steenen Koommolens op haare vesten geplaatst, zoude de stad zig deftig en stout voordoen, werd dit niet ontluisterd door een' dikken nevel van rook, waarin zij zig, op zekere tijden van den dag, als geheel verbergt; deeze, door de branderijen veroorzaakt, dringt bijna door alles heen, en vertoont zig in de gedaante van een fijn zwart stof: hoe zeer dit voor een' vreemdeling lastig voorkome, zijn de inwooners hier aan zo gewoon, dat zij dit naauwlijks zouden bemerken, indien de zindelijke Schiedamse vrouwtjens hier over niet zo zeer klaagden; verder schijnt het voor de gezondheid geene nadeelige invloed te hebben; ziekten uit een rotachtige gesteldheid der lucht zijn hier zeer zeldzaam. De toegangen tot de stad of voorsteden, zijn door de menigte varkenshokken, die binnen de stad geen plaats mogen hebben, voor al buiten de Overschiesche poort, niet zeer welriekend. Van de aanwas der stad, kan men uit de volgende berekening oordeelen: bij het opneemen der haardsteden in de jaare 1515 waren er 470: in 1632 werd zij in de verpondinglij sten1 begroot op 1504 huizen, en omtrent 8,000 inwooners, thans wordt het getal der huizen geschat op 1850 en der inwooneren op ruim 10,000: de grootste helft derzelven zijn de Hervormden Godsdienst toegedaan, terwijl de Roomsch Catholijken, Lutherschen en een zeer klein getal Jooden, die hier binnen kort ter inwooninge zijn toegelaaten, de andere helft uitmaaken. De karakteristieke Lange Haven, recente foto, Stedelijk Museum Schiedam Overzichten op de belasting van onroerend goed 11

Scyedam | 1997 | | pagina 11