BESTUUR REGEERING Dezelve bestaat uit 24 Vroedschappen, één Baljuw', Schout2drie Burgemeesters, en zeven Schepenen3; ook heeft zij een Pensionaris4 en twee Secretarissen. Het getal der Vroedschappen is bij verscheidene octrooien' dan eens vermeerderd, en dan weder verminderd, tot het in 1748 op 24 bepaald is: zij behooren te zijn, van de redelijkste, regtvaardigste, rijkste, verstandigste en vreedzaamste poorters, liefhebbers van het vaderland, belijdenis doende van de Gerefor meerden godsdienst. Ingevolge het privilegie van Hertog Philips van Bourgondië, hadden zij het recht, om bij aflijvigheid of vertrek een ander te kiezen, doch sedert 1748 worden zij door den Stadhouder uit een door hun gemaakt drietal gekooren (=gekozen). De Baljuw had eertijds een aanstelling van Burgemeesters, Schepenen en Thesauriers, doch in 1643 maakte hij een verdrag met de Vroedschappen dat zij de Burgemeesters, en hij de Schepenen uit een door hun gemaakt drietal zoude kiezen: sedert de stad in 1576 het Baljuw- en Schouts-amt van de Staaten van Holland gekocht heeft, wordt hij door de Vroedschap voor de tijd van driejaren aangesteld. De Burgemeesters waren eertijds twee in getal, en plagten door de Vroedschap te worden aangesteld; in 1650 werd hun getal tot drie vermeerderd, en in 1748 de Electie® uit een dubbel getal aan den Prins van Oranje opgedragen. Schepenen zijn zeven in getal, en werden eertijds door den Baljuw, naderhand door de Vroed schap, thans door den Stadhouder uit een dubbel getal geëligeerd7: het collegie van de Welh8 is aangesteld uit Schout, Burgemeesters en Schepenen. De Magistraatbestelling9 plagt te zijn op den 3 Nov. doch is in 1650 op den 30 April bepaald. De Weeskamer is ingesteld in 1579, zij wordt bestuurd door 3 Weesmeesteren, die daags na de Magistraatsverandering'0 door de Wet te gelijk met de Regenten der Godshuizeri' worden aangesteld of gecontinueerd: ook heeft zij een Secretaris die om de drie jaren door de Vroed schap12, en een substituut Secretaris, die door Burgemeesters wordt aangesteld. De Regeering committeert om de driejaren een Lid in de Rekenkamer, en in Gecommitteerde 14 Gedeelte uit 'De Nederlandsche Stads- en Dorpsbeschrijver' van L. van Ollefen en R'. Bakker, uitgegeven in 1792. 1 Rechtseiser (vgl. Officier van Justitie) 2 Overheidsdienaar 3 Rechters voor zowel straf- als civiele zaken 4 Stadsadvocaat 5 Machtiging door een bevoegde autoriteit 6 Verkiezing 7 Gekozen uit 8 Stadsregering bestaande uit baljuw, schout, burgemeesteren en schepenen 9 Het bezetten van zetels in de nieuwbenoemde Magistraat 10 Magistraat: overheid, stadsbestuur 11 Bestuurders van kerkelijke liefdadigheidsinstellingen 12 Raad uit notabelen in de burgerij

Scyedam | 1997 | | pagina 14