RELIGIE KERKELIJKE en GODSDIENSTIGE GEBOUWEN De groote Kerkthans de eenige waarin de Nederduitsche Gereformeerden hunnen Godsdienst verrichten, is aan St. Jan gewijd: zij schijnt omtrent 1271 gesticht te zijn, doch is volgens som migen in de vijftiende eeuw vernieuwd en voltooid: het gebouw is groot en deftig, rust op 21 pijlaaren, en is door 27 glazen, allen met de wapens van Dekens en Hoofdlieden der gilden, en van den krijgsraad beschilderd, verlicht: in het choor der Kerke stonden eertijds twee kapellen; in de eene was een prachtige marmeren tombe, ter eere van de H. Maagd Ludwina, alhier in de jaare 1433 overleeden: zij was begraven, aan de voet van een altaar aan de H. Drievuldigheid gewijd, onder een zerk met haar beeldenis, en de vier zinnebeelden der Euangelisten in de hoeken, versierd: de tombe is reeds lang vernield, en de kapel in een Consistoriekamer veran derd; terwijl de zerk om redenen in een stads loots is verplaatst: men had alhier vier vicarijen'. De Kerk is van binnen met een menigte wapenborden behangen; ook is er een incriptie op toetssteen ter gedachtenissen van C o r n. H a g a, eerste afgezant van den Staat bij de Porte2, alhier benevens deszelfs Gemaalin in den jaare 1655 begraven, de gestoeltens der regeering zijn fraai, en na den hedendaagschen smaak gemaakt en gebeeldhouwd; gelijk ook de ingang der kerk: het orgel is zeer goed, en plagt met twee zeer fraai beschilderde deuren gesloten te worden. De gemeente wordt door vier Predikanten, onder de Classis van Schieland behooren- de, bediend. De toren is, evenals ook de kerk, van moppen gemetzeld, en met een fraai speel werk onlangs vercierd: zij heeft een spits en gaanderij, welke eerstdaags met een ijzeren in plaats van eene vervallene steenen ballustrade zal omgeeven worden: in dezelve hangen drie klokken, onder welke een in grootte uitmunt: het kerkhof achter hetzelve word thans niet meer gebruikt, hebbende de stad een stuk gronds op den achterweg tot een nieuw kerkhof aangelegd. Aan de Walsche Gereformeerde gemeente, alhier in 't jaar 1684 opgericht is, door Burgemees ters een Zaal in 't gasthuis ingeruimd, en ter Godsdienstoeffening geschonken; thans hunne kerk in 't nieuwe gasthuis nog niet voltooid zijnde, verrichten zij hunnen godsdienst in de oeffèningzaal van het weeshuis: zij wordt door één Predikant bediend. De Luthersche gemeente is niet zeer talrijk, en verricht hunnen godsdienst in een kleine kerk, weleer door de vereenigde Vlaamsche en Waterlandsche Doopsgezinden tot hetzelve oog merk gebruikt; deeze ten eenenmaale vervallen zijnde, is dezelve in 1756 aan de Lutherschen toegestaan, en ten dien einde vernieuwd: zij wordt mede door één Predikant bediend. De Roomschen hebben hier twee kerkhuizen, de ééne gemeente volgt de stellingen van Janzenius3 en heeft één Pastoor, hunne kerk heeft de naam van het huis te Poort', de andere heeft een Pastoor en een Kapellaan van de Dominicaner orde; deeze laatste is zeer talrijk, zo dat de kerk, 27 Gedeelte uit 'De Nederlandsche Stads- en Dorpsbeschrijver' van L. van Ollefen en R". Bakker, uitgegeven in 1792. 1 Zelfstandig kerkelijk gebied met een eigen zielszorger 2 Bij de Sultan van Turkije, zie ook pagina 8 3 Bisschop Comelis Janzenius kreeg, in het midden van de 17e eeuw, een leer- en gezagsgeschil met de Rooms-Katholieke kerk. Dat leidde tot de vorming van de Oud-Katholieke kerk

Scyedam | 1997 | | pagina 27