KUNST Siem Rosman BEELDENDE KUNST Schiedam was in vroege tijden niet een stad met een echt sterke culturele traditie. Aanvank elijk een vissersstad later brandersstad. Anders dan in veel Hollandse steden kwam de welvaart pas in de 18e eeuw. En deze beperkte zich tot een kleine groep mensen. Uit archieven is bekend dat er kunstbeoefenaren in Schiedam werkzaam waren. Uit de rekeningboeken van het St. Lucasgilde weten wij bijvoorbeeld dat een zekere Jan Jacobs hier heeft gewerkt als 'antyck- snijder', iemand die klassieke kunstwerken snijdt, vermoedelijk uit hout. We weten dat hij zijn vak aan de Hoogstraat uitoefende, maar van zijn werk is helaas niets bekend gebleven. Zo zijn er meer namen van beeldhouwers en kunstschilders bekend, waarvan de werken ons helaas niet zijn overgeleverd. Maar niet alles is teloor gegaan. Er zijn bijvoorbeeld werken bekend van 17e eeuwse Schie- damse schilders als Comelis Cruys, Isaac Vroomans, Adam Pijnacker en Gerrit van Vucht. Verder kennen we het Regentenstuk in de Regentenkamer van het Weeshuis anno 1700, geschilderd door Hendrick Patijn. Op de tentoonstelling is te zien een bloemstilleven met papagaai van J.P. Verbrugge. Voorts werken van Gerrit van Vucht. In het schildersregister van Amsterdam van 1669 - 1678 schreef Jan Sysmus: "Gerrit van Vucht, in stillevens, keukens, fruitasie, bloemen, redelijk, Schiedam, floreerde 1650, 1669 was hij al out". Bekend is ook dat in 1648 de Rotterdamse kunsthandelaar Volmarijn 57 schilderij tjes van deze schilder naliet. In bezit van het Stedelijk Museum Schiedam is een schilderij "fruijtstuckje", geschilderd omstreeks 1650. Samen met een schilderij in Poznan, Polen zijn dit de enige voluit gesigneerde werken van Van Vucht. Op de tentoonstelling zijn verder te zien een schilderij en een ets van Adam Pijnacker. Hij is ca. 1620 te Schiedam geboren als zoon van de wijnkoper en vroedschap Christiaen Pijnacker (ook genoemd Van Kerckhove) en Maria Graswinckel. Hij overleed in 1673 te Amsterdam en werd aldaar begraven. Behalve in Schiedam heeft Pijnacker ook in Delft en laatstelijk in Amsterdam gewerkt. Zijn meesterwerk is 'Barges on the river'. Dit stuk maakt deel uit van de collectie van de Hermitage in Sint Petersburg. REDERIJKERIJ Op het gebied van de letterkunde waren tot in de achttiende eeuw de rederijkerskamers actief. In Schiedam was dit onder meer de kamer 'De Roo Roosen'. De oudste vermelding is van 1546, als de kamer meedoet aan een feest te Gouda. Een andere Schiedamse kamer was De Vijgheboom. Via het beoefenen van de toneelspel- en dichtkunst hebben de rederijkers funda menteel bijgedragen aan de ontwikkeling van het Nederlands als cultuurtaal. De kamers organiseerden onderlinge wedstrijden. De thema's waren gevarieerd: politiek, religieus of ook liefdadig. In 1603, bijvoorbeeld, organiseert De Roo Roosen in Schiedam een rederijkersfeest waarbij geld werd ingezameld voor de bouw van een nieuw weeshuis. Dit gebeurde door het houden van een loterij tijdens het feest. Aan dit festijn hebben deelgenomen rederijkerskamers uit Kethel (De Sonnebloem), Maasland, Haarlem, Vlaardingen, Gouda, De Lier en 's Graven- hage. 32

Scyedam | 1997 | | pagina 32