gen, zijn, zonder twijfel ten hoogste nadeelig voor de gezondheid van hen, die in de nabijheid wonen, maar alligt ook voor het algemeen binnen onze gemeente." Na uitgebreide debatten besluit de raad een maand later met twaalf tegen twee stemmen overeenkomstig het voorstel. Tevens wordt het raadsvoorstel van 1863 voor het graven van een nieuw kanaal ingetrokken. Demping van de watergangen aan het Broersveld en de Lange Kerkstraat volgt in 1892. De Raamgracht en de Zijl werden in 1951 en de Sint Annazusterstraat in 1952 gedempt. De Broersvest vóór de demping (Coll. GA Schiedam) 1897 - een andere aanpak van de rcinigingstaak "Commissie tot het beramen eener reorganisatie in de reinigingsdienst". Zagen we dat in 1847 door de gemeente nog inkomsten konden worden verkregen uit het verpachten van de vuilnisafvoer, aan het eind van de 19e eeuw was de balans ver naar de andere kant doorgeslagen. Er moest dik geld bij. In 1897 blijkt bij inschrijving, dat de laagste inschrijver, de Wed. G. de Groot, bereid is het karwei te klaren tegen een door de gemeente te betalen vergoeding van fl. 23495,—. De tweede inschrijver, F. Klein te Dordrecht besomt het bedrag van fl. 23800,— De konklusie van het gemeentebestuur is dat uitbesteding te kostbaar wordt geacht en op 26 oktober 1898 behandelt de gemeenteraad een voorstel van Burgemeester en Wethouders "om den reinigingsdienst der Gemeente voortaan voor eigen rekening te exploiteeren". Dit voorstel wordt voorafgegaan door een onderzoek naar wenselijkheid en haalbaarheid. Het wordt uitgevoerd door de "Commissie tot het beramen eener reorganisatie in de reinigings- 14

Scyedam | 1998 | | pagina 14