dat de commissie (aanvankelijk waren de raadsleden in de commissie alle drie tegenstander van gemeente-exploitatie met een pessimistischer begroting kwam dan noodzakelijk was. Overigens lijkt ook in de ramingen die Burgemeester en Wethouders hanteerden in het voor stel aan de gemeenteraad de nodige speelruimte te zitten als we deze vergelijken met die van de extern adviseur, de heer Renkema. Niettemin was die totaalraming ca. fl. 1000,— lager dan bij particuliere aanbesteding het geval zou zijn geweest. Hun raming voor 1898 zijnde een bedrag van fl. 22288,-- (incl.fl. 8000,-- voor het uitbaggeren van grachten en havens), zat tussen die van de commissie groot fl. 27000,- (incl. baggeren 5500,--) en die van een extern adviseur, fl. 19000,-- (incl. ca 8500,-- baggeren). Een beschouwing van de cijfers van B W geeft een indruk. Het college rekent met een voorgesteld loon van fl. 9,~ per week. Renkema vindt dat dit lager kan. B W trekken voor voedsel etc. voor de paarden, per paard een bedrag uit van fl. 420,— per jaar, Renkema becijfert fl. 320,- per paard. Een verschil van fl. 100,--. In totaal blijkt dit een verschil van te geven fl. 900,- op jaarbasis. Het blijkt dat de opbrengst van straatvuil, faeces in Vlaardingen 52,5 ct per inwoner per jaar oplevert, in Delft 44 ct, in Groningen 80 ct en in Utrecht 72 ct. B W van Schiedam ramen de opbrengst op 14 ct per inwoner per jaar. Al met al lijkt het er op dat de onderzoekscommissie, pessimistisch heeft geraamd en dat de begroting van B W om het voorzichtig te zeggen niet al te krap was bemeten. De gemeente neemt personeel en materieel van de aannemer over. Nieuw elan Deze stevige financiële basis zal er toe hebben bijgedragen dat de resultaten van de vernieu wing in de bedrijfsvoering niet lang op zich lieten wachten. Men startte met overname van personeel en materieel van de aannemer. Maar er werd voortvarend gewerkt aan verbetering van het materieel. Zo lezen wij reeds een goed haltjaar na de start van de nieuwe dienst in de Schiedamsche Courant van zaterdag 16 juli 1898 onder stadsnieuws: "Heden is voor het eerst in gebruik genomen een nieuw soort vuilniswagen der gemeentereini ging"... "Deze wagen staat op 4 wielen en rust op veeren; de bak, die ruim 2 M3 inhoud heeft, d.i. de dubbele inhoud des ouden, hangt in een houten vierkant dat op veeren rust. Met een beugel wordt de voorkant bij het uitstorten omhoog geheven, waarbij de bak in het midden op assen kantelt, zoodat de vuilnis bij het wegnemen van het achtervlak heel gemakkelijk kan worden uitgestort. Links, rechts en aan de achterzijde kunnen deksels worden opgelicht om de vuilnisbakken in den wagen uit te storten". "Deze wagen zal weldra door meerderen gevolgd worden ter vervanging der tot heden in gebruik zijnde". Het nieuwe materieel werd besteld bij Arij Jordaans, Eerste Nederlandsche Speciaalfabriek van Gemeente-reinigings- materieel te Schiedam. In Scyedam, het tijdschrift van de Historische vereniging Schiedam, van december 1993, is over dit bedrijf een artikel van de hand van Mario Broekhuis opgeno men onder de titel 'Jordaans voor modderkar en pekelstrooi'. Vanaf 1922 schakelt de dienst over van paardentractie naar vuilniswagens met benzinemotor, merk Horch. Daarmee was Schiedam een van de eerste Nederlandse gemeenten die op deze technische ontwikkeling inspeelde. In 1928 voorzag men deze auto's van een 'sneeuwploeg' om de straten begaanbaar te houden. Een taak die de dienst overigens er eerst in 1919 bij had 16

Scyedam | 1998 | | pagina 16