Vuilnisauto, gebouwd door Arij Jordaans te Schiedam (Coll. ONS Milieu) Schoonhouden riolen en baggeren havens Ook in de sector riolering worden verbeteringen in de werkmethoden beproefd want in de hiervoor genoemde krant lezen wij: "Nog werden wij door de welwillendheid van de hoofdop zichter der gemeentereiniging in de gelegenheid gesteld kennis te maken met een nieuwigheid op het gebied der gemeentereiniging, een nieuwigheid, die een enorme verbetering kan worden genoemd."... "De heer D.J. Hallink, hoofdopzichter der gemeente-reiniging heeft nu een toestel laten vervaardigen waarmede riolen radicaal worden schoongesleept." En dan volgt een beschrijving dat met behulp van een lier een ronde open cilinder, een cilinder met kruis aan de achterzijde en vervolgens een bak voorzien van enkele gaten door het riool wordt gesleept. Verbeteringen werden verder aangebracht en decennia lang behoorde het rioolreinigen tot de taak van de dienst. Bij het honderdjarig jubileum in 1998 is het zo dat de dienst nog steeds kolken zuigt, maar dat het reinigen van riolen inmiddels weer wordt uitbe steed... Het baggeren van grachten en haven dat tot dan toe gedeeltelijk geschiedde door stadsbagger- lieden werd in 1845 geheel overgeheveld naar de aannemerij. Vanaf het ontstaan van de reini gingsdienst heeft zij deze taak toebedeeld gekregen. Dat gebeurde tot 1919 handmatig. In dat jaar schafte de dienst een kleine motor-baggermolen aan en daarmee was Schiedam de eerste gemeente in Nederland die dit werk mechaniseerde. Toen in 1983 de laatste medewerkers van de baggerploeg de dienst verlieten werd besloten deze werzaamheden weer te privatiseren. 18

Scyedam | 1998 | | pagina 18