Vuilverwerking De dienst werd in 1898 gevestigd aan de Buitenhavenweg. De daar staande schuur vermeldde als gevelsteen 1839 maar de loods was van 1765. Het was de oude asschuur waar de as van de turf en later van de kolen werd opgeslagen, die toen waarde had voor de landbouw en dus kon worden verkocht. Deze lokatie staat thans nog bekend als het voormalig VROM-terrein. Daar werden het huis- en straatvuil, bagger en faecaliën door elkaar gestort, ca 7 a 8 meter hoog. De berg werd steeds aan de oudste zijde afgegraven en als compost verkocht. Door het toenemend gebruik van kunstmest waren de prijzen van dien aard dat verkoop steeds moeilijker werd. Daarbij kwam dat door veranderingen in de gebouwde omgeving van de Buitenhavenweg, de verwerking bezwaarlijk op de oude voet kon worden voortgezet. Derhal ve stopte de produktie van compost in 1931. Daarna worden van tijd tot tijd nieuwe stortplaat sen in gebruik genomen. Eerst in Oud- Mathenesse, dan in de Klein Babberspolder en Nieuw- Mathenesse. In 1940 een stortplaats bij de Oude Dijk en in 1942 in de polder Schieveen onder de voormalige gemeente Overschie. Hinderwetautoriteiten en waterschap maken regelmatig ernstige bezwaren en bovendien is het in 1946 zo dat de gemeente dit terrein moest verlaten vanwege de te verwachten aanleg van een vliegveld. Aansluitend wordt een stortmogelijkheid gevonden in Moordrecht. Vanaf 1947 vindt afvoer per schip daarheen plaats. Dat brengt met zich de noodzaak een aanlegsteiger te maken. Op 15 november 1946 besluit de gemeenteraad om een krediet van fl. 29.000,— te verlenen voor "het maken van een steiger met meerpalen en overkapping op het gemeenteterrein aan de Wilhelminahaven naast het terrein van de Gebrs. Vincent, zulks om te dienen als overstort- plaats van de huis- en straatvuilnis in de daar ter plaatse meerende schepen". Dit terrein was in de oorlog '40 - '45 reeds ingericht als tijdelijke stortplaats. De raadsleden K. Bosch en P. Mak zetten grote vraagtekens bij de geschiktheid vanwege de ligging bij een recreatiegebied (het Sterrebos). Wethouder mr. P. van Bockhove zegt dat overslag in schepen later zal geschieden vanuit een geplande insteekhaven aan de Schie ten noorden van de spoorlijn Schiedam Delft. De gemeenteraad gaat akkoord. De ontwikkeling staat echter niet stil. Vanaf 1950 vindt wederom verwerking tot compost plaats in een vuilverwerkingsbedrijf aan de Jan van Rie- beeckweg dat in samenwerking met de N.V. Vuilafvoer Maatschappij VAM werd opgericht. Het was het eerste bedrijf van dit soort in Nederland. De toegenomen welvaart bracht met zich een steeds groter percentage niet composteerbare stoffen in het afval. Reden waarom genoemd bedrijf in 1969 moest worden opgeheven. Daarna vindt jarenlang afvoer naar Drenthe plaats. In het zoeken naar oplossingen voor het afvalpro bleem wordt dan in de jaren zeventig een andere weg ingeslagen, namelijk het scheiden aan de bron en met succes. Papier wordt ingezameld door allerlei vemigingen. In 1973 worden in samenwerking met Handelsonderneming Maltha N.V. de eerste glascontainers geplaatst. In de zestiger jaren verdween de schilleboer doch in de negentiger jaren wordt de Schiedammer gevraagd het groente- fruit en tuinafval apart aan te bieden. Ook dit lukt. Zo groeit de gemeentelijke reini gingsdienst naar ONS Milieu. 20

Scyedam | 1998 | | pagina 20