diens roman 'En Menage' uit 1881. Huysmans antwoordde in augustus 1885. Hierdoor ontstond een 22-jarige vriendschap tussen beiden tot aan Huysmans dood op 11 mei 1907. Huysmans vroeg Prins naar de literaire situatie in Nederland. Prins antwoordde in het Neder lands, in de veronderstelling dat Huysmans de taal van zijn voorouders nog wel machtig zou zijn, maar dat was niet het geval. In maart 1886 schreef Huysmans aan Prins dat hij het realisme in de literatuur nog wel aardig vond, maar dat hij, onder invloed van onder andere werken van de Hollandse schilders in het Louvre, meer voelde voor 'L'art du rêve', oftewel voor fantastische literatuur. Zoals al is vermeld, heeft Prins zich ook tot het fantastische genre bekeerd, alhoewel hij, net als Huysmans andere vormen van literatuur bleef waarderen, als het maar met talent was geschreven en de schrijver artistiek eerlijk was. In 'De Nieuwe Gids' van juni 1886 besprak Prins 'A Rebours' (1884) van Huysmans. Ook in juni 1886 was de eerste persoonlij ke ontmoeting in Parijs, waar Prins tijdens een veertiendaags verblijf tevens andere Franse schrijvers ontmoette. Op 31 juli 1888 vertrok Huysmans met de trein naar Hamburg om met Prins een al lang besproken reis te maken langs oude Duitse plaatsen. Huysmans had de reis al eens uitgesteld, omdat zijn vriendin Anna Meunier in een krankzinnigeninrichting moest worden opgenomen en hem dus niet kon helpen bij het inpakken, terwijl ook zijn bureauschef juist in die tijd op vakan tie moest. Daarna kwam het probleem of en hoe slaapcoupé's moesten worden be sproken. Toch ging de reis uiteindelijk door. Via Berlijn, Weimar, Erfurt, Gotha en Eisenach reisden ze naar Kassei. In de zomer van 1889 logeerde Prins drie J-K. Huysmans weken bij Huysmans. Voor het schrijven van Tn Rusland' werd Huysmans door Prins gevraagd om gegevens over de Franse legeruniformen uit de Napoleontische tijd. Huysmans werd in 1892 katholiek. In de zomer van 1896 was pas het volgende bezoek aan Parijs. Daar ontmoette Prins onder anderen de monnik Ferret, die veel invloed had op Huys mans. In 1897 begon Huysmans studie te doen naar de begin 15e eeuwse Heilige Liduina van Schiedam. Prins had Huysmans op haar geattendeerd, waarschijnlijk tijdens hun ontmoeting in 1896. In 1897 reisde Huysmans met Léon Leclaire en zijn vrouw Marguerite naar Schiedam, waar ze op 1 oktober aankwamen. Zij verbleven daar vijf dagen in Hotel de Commerce van 24

Scyedam | 1998 | | pagina 24