Nieuwe Gidsers' in karikatuur over de hekel werden gehaald. Arij Prins komt hierin voor als de wijnkoper Reinhold, de man die een tobbe varkensbloed in zijn kamer haalt om die maar precies te kunnen beschrijven en in de roman wordt de woordkunst van 'De Heilige Tocht' in karikatuur geïmiteerd. Nadat er in 1890 onenigheid kwam tussen de mensen rond 'De Nieuwe Gids' (Verwey verliet de redactie na een onaangename kritiek van Kloos), veranderde er wat in de omgang met hem."Inmiddels had je ook die kwestie in 'De Nieuwe Gids' gekregen; Verwey was eruit, Van Deyssel was getrouwd, zoodat ik na '90 meer omgang had met Kloos en Boeken, en met de Amsterdamsche schilders, Witsen, Breitner, Isaac Israëls, wanneer 'k den Kersttijd over was...", deelde Prins toen mee. De schooldirecteur en dichter Hein Boeken (1861-1933) was een goede vriend van Kloos. Hij werd in 1916, wegens euthanasie op zijn vrouw, veroordeeld tot gevangenisstraf. In 1905 werd door Herman Robbers en Jacobus van Looy de 'Vereniging van Letterkundigen' opgericht. Prins was lang de penningmeester van de vereniging. Van het 'Ondersteunings fonds' van de vereniging was hij commissaris en later voorzitter. Het fonds behartigde de belangen van vooral jonge auteurs, die een steuntje in de rug nodig hadden, ook financieel. Ook streed de vereniging voor de erkenning van de auteursrechten. In het begin vergaderde men in een café-zaal aan het Rembrandtplein te Amsterdam, waar het bestuur op het podium zat. Al spoedig werden zalen gebruikt, die meer buiten de stad waren gelegen en waar altijd maaltijden gebruikt werden, zoals begin juni 1908 te Scheveningen. P.H. Ritter (1882-1962) beschreef Arij Prins als bestuurslid van de vereniging als "een lange, machtige gestalte, die veel zweeg". Herman Robbers schreef: "Arij Prins dien ik zoo intiem gekend heb, die - sinds 1906, toen ik hem ontmoette op de tweede, algemeene vergadering der Vereeniging van Letterkundigen - één mijner drie of vier allerbeste vrienden is geweest". Top Naeff (1878-1953) en echtgenoot Van Rhijn waren goede vrienden van Prins. Top Naeff kreeg in het begin van haar schrijfstersloopbaan wel eens raad van Prins. Van het door P.C. Boutens opgericht 'Willem Kloos- Fonds' was Arij Prins commissaris. In juli 1908 probeerde Prins een "Nederlandsche Aca demie van Letterkundigen' op te richten, waarvan me dewerkers aan het tijdschrift 'De Nieuwe Gids' lid zouden moeten worden. Prins onderhandelde monde ling en schriftelijk met Jacobus van Looy, Lodewijk van Deyssel, Hein Boeken, Willem Kloos, de dichter Herman Gorter (1864-1927) en Arnold Aletrino om zitting in de 'Academie' te nemen. Het doel was om jaarlijks een in het voorafgaand jaar verschenen boek (proza of poëzie) te bekronen met een geldprijs, indien er in dat jaar een boek verschenen was dat een bekro ning verdiende. Het geld daarvoor moest door een cir culaire bijeen gekregen worden. Koos Aletrino, Van Frans Netscher Deyssel en Boeken waren akkoord en Frans Netscher 28

Scyedam | 1998 | | pagina 28