NOTARIS VAN DOLDER (1857-1922), EEN SELF-MADE MAN J.Th. Gantvoort en W.A. Hage Willem Aalbert van Dolder was in de tijd dat hij notaris was (1899-1922) een bekende persoonlijkheid in Schiedam. Dit kwam o.a omdat hij behalve het ambt van notaris nog diverse andere publieke functies uitoefende. Wie was deze Van Dolder? Anders dan zijn meeste collega-notarissen was hij van zeer eenvoudige afkomst en heeft hij zijn carrière geheel zelfstandig moeten opbouwen. Hij was met recht een 'selfmade man Jeugd Willem Aalbert van Dolder was een echte Schiedammer, geboren op 30 juli 1857 in wat vroeger Oud en Nieuw Mathenesse heette. Zijn vader Daniël van Dolder, was gewoon arbei der. Deze stierf op 29-jarige leeftijd, op 18 september 1862, toen Willem Aalbert nog slechts vijf jaar oud was. Ongeveer een halfjaar later overleed zijn 3-jarige broertje Dirk. Zijn moe der Johanna Cornelia Schipper moest om voor de twee resterende kinderen (behalve W.A. had zij nog een dochter Johanna) de kost te verdienen een manufacturenwinkel aan de Broersvest drijven. In 1885 is deze zaak overigens overgedaan aan de weduwe W.C. Koot. Willem Aalbert was van het begin af aan een ijve rige leerling. Toen hij twaalf jaar oud was, ontving hij het getuigschrift van de Openbare Lagere Tus- senschool, waar de heer J.C. Sander hoofd was. In 1871 deed zijn moeder hem in de leer bij de toen maals bekende notaris mr. K A. Poortman. Hij verdiende daar niets. In tegendeel: zijn moeder moest gedurende één a twee jaar zelfs leergeld be talen. Daarna pas kreeg hij een klein loon. Terwijl hij op het notariskantoor werkte, moet hij in de avonduren zoveel bij gestudeerd hebben dat zijn niveau in 1881 - hij was toen bijna 24 jaar oud - voldoende was om tot het eerste en tweede deel Willem Aalbert van Dolder van het notarisexamen toegelaten te worden. Hier voor slaagde hij. Twee jaar later, op 7 juli 1883, slaagde hij voor het eigenlijke notarieel examen, dat werd afgenomen in het toenmalige Gebouw voor Kunsten Wetenschappen aan de Zwarteweg 7 in Den Haag. 32

Scyedam | 1998 | | pagina 32