i uit het verleden te handhaven. De toren was geheel vrijstaand gebouwd en had naar onze mening tussen het bestaande nieuwe woon- Kerk van O.L. Vrouw Visitatie (Foto: R.W. Poels1997) gebouw en de te bouwen moskee zonder be zwaar gehandhaafd kunnen worden. Het aardige was, dat de toren sinds jaar en dag dienst deed als een soort poort naar het Nieuwlandpark er achter. Antwoord op het verzoek heeft de vereniging nog niet ontvan gen, maar de toren is samen met de kerk ge sloopt. Wat rest zijn de fundamenten, die be nut kunnen worden voor de bouw van de moskee. De vier bronzen torenklokken en het kruis boven de ingang zijn bewaard gebleven. Van de niet-losse onderdelen van het interieur van de kerk kon betrekkelijk weinig behou den blijven. De kerkbanken zijn verkocht. Voor het orgel kon geen bestemming worden gevonden. Dit instrument deed al dienst in de houten noodkerk indertijd aan de Aleida- straat. Het verkeerde in slechte staat en werd opgekocht door een orgelbouwbedrijf. De kleedtafel uit de sacristie verhuisde naar een scoutinggroep. De losse kunstvoorwerpen en andere liturgische voorwerpen gingen allen naar de Nieuwlandkerk aan de Mgr.Nolens- laan. Uiteindelijke bestemmingen liggen niet vast, aangezien het kerkbestuur reeds beslo ten heeft dat ook deze kerk op korte termijn zal worden gesloopt. Dat laatste is overigens echt een verlies op architectonisch en stede bouwkundig gebied. Er wordt nog gezocht naar de mogelijkheid om de toren en de beel dengroep aan de kerkwand te handhaven. Het ligt in de bedoeling om op de plaats van de pastorie achter de huidige kerk een nieu we veel kleinere kerkruimte te bouwen. De Nieuwlandkerk zal de negende kerk of kapel in Schiedam zijn die de laatste 30 jaar wordt gesloopt. Kerken en kapellen aan de Nieuwe Haven, Rotterdamsedijk, Nieuwe Maasstraat, Burg.Knappertlaan, Warande, Sint Liduinastraat, Dr.Schaepmansingel en Dr.Noletstraat zijn reeds verdwenen. En be denk daarbij dat de Havenkerk en de Lidui- nabasiliek slechts op het nippertje konden worden behouden. 28 november 1997 PLANTAGELEEUW Op 28 november vorig jaar werd, samen met De in november 1997 geplaatste replica van de Plantageleeuw (Foto: R.W. Poels1997) 37 *3$

Scyedam | 1998 | | pagina 37