de opening van een in hout uitgevoerde speel tuin, in de Plantage een replica onthuld van de zg. Plantageleeuw. Het origineel van dit beeldje sierde sinds 1898 tot in de veertiger jaren dit oudste stadspark van Nederland en was door F.W. Braat uit Delft uitgevoerd in zink. Dit zinken exemplaar is nog steeds in gemeentebezit. Herplaatsing daarvan vond men te riskant. Vandaar dat een kopie werd vervaardigd in brons. De leeuw houdt een schild vast met daarop het wapen van konin gin Emma. Het fraaie hardstenen voetstuk bevat de oorspronkelijke tekst: "H.M.Ko ningin EMMA Regentes van 1890 - 1898 31 aug 1898". Op het basement van het voetstuk is de tekst aangebracht: "Replica 1997 aangeboden door: Stichting Cultureel Fonds Schiedam VSB Fonds Schiedam Vlaardingen". (Zie ook Scyedam 1997, nr. 1pag.36) december 1997 STADSERFPLEIN In december werd het ontwerp voor het Stadserfplein gepresenteerd. In de pleinvloer is de in de grond aanwezige historie zichtbaar gemaakt. Dwars door het lijnenspel van zijn eigen ontwerp heeft de Amerikaanse kunste naar Matt Mullican een deel van de muurwer ken aangegeven van het uit de 13e eeuw date rende Huis te Riviere. In mei zal het plein, uit te voeren in rose en grijs maimer uit Bretag- ne, gereed te zijn, een maand na officiële ope ning van het Stadserfcomplex. 6 februari 1998 KUNST-KOEMARKT In opdracht van het gemeentebestuur ont wierp de Amsterdamse kunstenaar Arjen Lancel voor de Koemarkt een tweetal sculptu ren. Hij koos met twee koppen van koeien, een Friese Holsteiner en een Noord-Afrikaans exemplaar, voor een relatie met de historie. Van de kunstenaar kregen zij de namen Bert en Brigit. Wethouder L.A.Hafkamp verricht te de onthulling op 6 februari. 8 februari 1998 RESTAURATIE SINGELKERK GAAT LAATSTE FASE IN Op 8 februari werd op plechtige wijze het gerestaureerde interieurdeel van de Singel kerk in gebruik genomen. Het herstel van priesterkoor en kruisbeuken is afgerond met een prachtig resultaat. Men is nu gestart met de laatste fase, die duurt tot voorjaar 1999: de restauratie van de toren en het resterende deel van het interieur. februari 1998 Het bestuur van de Historische Vereniging heeft in de maand februari burgemeester en wethouders van Schiedam verzocht een aan tal historische gebouwen tegen sloop te be schermen. Het betreft het herenhuis Boter- straat 22 (18e eeuw), de gymnastiekzaak Broersvest 113 (achter Broersveld 144) (3e kwart 19e eeuw), de vm. branderijen Nieuwe Haven 61 t/m 67 (1859) en de Finse school aan de Schoolstraat (1949). Gymnastiekzaal tussen Broersvest en Broersveld (Foto: R.IV. Poe Is, 1996) 38

Scyedam | 1998 | | pagina 38