veel aardewerk bevat en waarin de vuillagen van tijd tot tijd met schone klei zijn afgedekt. De diameter van het vuilgat bedraagt ruim 4 meter. Het oudste aardewerk uit de onderste lagen dateert van omstreeks 1370....". De opgraving leverde veel informatie op. Groot Vlaardingen/de Maaskoerier op 28-4-1983 over opgravingen bij de ruïne op het Stadserf: "Een koperen ketel, een paar tinnen borden en nog wat ander keukeng erei uit vermoedelijk de 15e eeuw. Dat zijn tot nu toe de belangwekkendste voorwerpen die archeologen van de Oudheidkundige Dienst van Rotterdam deze week heb ben opgegraven in de onmiddellijke nabijheid van de ruïne aan de 's-Gravelandseweg. Waarschijnlijk herbergt deze historische grond nog veel meer geheimen en kost baarheden maar of men er in slaagt ook maar een deel daarvan aan de oppervlakte te brengen, blijft zeer de vraag."... "De voorwerpen die thans uit de Schiedamse aarde worden opgediept, krijgen te zijner tijd een plaats je in het museum." Vervolgens noemen we De Rotterdammer van 30-5- 1962 die 'kopte' met: "Chr. de Roo levert grote prestatie. Keltische kookpot (110 scherven) gerestaureerd". En als laatste voorbeeld nog een citaat uit Groot Vlaardingen van 30-8-1983: "Middeleeuwse schoenmakerij opgegraven. Bij werkzaamheden in de binnenstad van Schie dam zijn donderdagmorgen de restanten gevonden van wat in de middeleeuwen vermoedelijk een schoenmakerij is geweest. Archiefmedewerker Kaal, die samen met museumvertegen woordiger de Roo de eerste stukken ter plekke onderzocht, hield het voorlopig op materiaal uit de 14e of 15e eeuw. Er werden voornamelijk stukken leer opgedolven. De vondsten werden gedaan in wat eens de Lange Achterweg was. Volgens Kaal is daar in de middeleeuwen een gracht geweest die gedempt werd in het midden van de zestiende eeuw. De leerlooier aan wie het materiaal ooit heeft toebehoord moet zijn bedrijf op die plaats hebben uitgevoerd vóór het dempen van de gracht." Het is duidelijk dat er in onze waterrijke stad ook nog al eens wat in de grachten en havens terecht kwam. Kennelijk was het zo dat het voor veel burgers de beste manier van verwijderen was, van datgene wat ze niet meer nodig hadden. Vuilinzamcling Het schoonhouden van de gemeente is een belang, waarvoor de zorg al eeuwen berust bij het bestuur van de gemeente. Dit noopte het bestuur van de gemeente tot het maken van 'keuren', gemeentelijke verordeningen. Een van de oudste, gedateerd 27 januari 1557, in het Gemeente archief Schiedam aanwezig, luidt als volgt: "Bailliuu, burgemeesters ende regeerders der stede Schiedam verbieden bij deze wel scherpelijk, dat hem nyemant en vervordere omrae eenige vullens, als dreck, mis ofte andere onreynigheeden, te brengen ofte buyten te storten opt kerckhoff ofte daaromtrent, nochte in de kercksloete, in de haven, Schye ofte eenige bansloot- en, maar bevelen eenen yegelijcken tselve te brengen in de crebbens ende plaetsschen, daartoe gemaeckt ende gedestineert, opte boete van twee pondt ende correctie van schepenen. Interessant is ook een bericht in De Keltische kookpot (Foto.SMS) 5

Scyedam | 1998 | | pagina 5