dagelijks met de karren langs de straten zou rijden, maar daaromtrent geen verdere bepaling en. Aan de hoogte van de aanneemsom lagen uiteraard de verkoopprijzen van koolas, mest, In 1728 verlaat men de vaste aanneemsom voor de gehele vuilafVoer, want dan wordt bepaald dat de 'branderasse' voor rekening van de stad bij provisie zal worden gereden en gedebiteerd". In het midden van de 19e eeuw, als omstandighe den door bevolkingstoename en industrialisatie aanmerkelijk veranderen, zien we parallel daar mede belangrijke wijzigingen in de aanbeste dingsvoorwaarden voor de verwijdering van as en vuilnis ontstaan en de overheidsbemoeienis met de uitvoering neemt toe. Opmerkelijk is de bepa ling dat de inwoners door een ratel zullen worden gewaarschuwd dat de 'karreman' er aan komt. Voor dat tijdstip mag het vuil niet aan de straat worden gezet. De pachter, de firma Oranje Wouterlood, sloot in 1847 een overeenkomst voor 9 jaar. De jaar lijks aan de gemeente te betalen pachtsom bedroeg fl. 450,-. De verhouding tussen kosten van het ophalen en opbrengst van verkoop van het afval was dus voor de pachters nog steeds zodanig winstgevend, dat aan de gemeente een pachtsom kon worden betaald. 'Milieubepalingen' in overeenkomsten Niet alleen per verordening, maar ook door middel van overeenkomsten werd vervuiling van de stad tegengegaan. Zo werd op 11 februari 1596 door het stadsbestuur een overeenkomst gesloten met Comelis Claesz. Jager, Niclaes Tzeraerts en Heyndrick Pietersz. Sterrenburch "nopende het stellen van een papiermolen op het erff bij hemlieden gecocht van Comelis Come- lisz. Boertgen. In de overeenkomst is bepaald dat de eigenaren, voor eigen rekening, zouden mogen laten maken "een steene zijl ofte verlaet door den dijck". Met als doel: "de molen bequa- melijck te doen gaen". In het verband van dit artikel is de bepaling van belang dat de eigena ren zouden verhinderen dat er "vuylichheyt" met het water meekomt. Een aantal jaren later blijkt wederom van 'milieuzorg' door het stadsbestuur als de eigenaren in 1598 verzoeken "om hun enzovoorts mee ten grondslag. De ratel (Coll.ON S-Milieu) Papiermolen (Detail kaart De Gheijn) 1

Scyedam | 1998 | | pagina 7