wordt Aleida's leger verslagen. Haar huwelijksgoederen worden door Otto II in beslag geno men en tot Floris V in 1266 meerderjarig wordt, voert Otto het bewind over Holland. In 1267 overlijdt Aleida's moeder (en grootmoeder van Floris V), Machteld van Brabant. Een jaar later, in 1268 wordt in Brugge een verdrag gesloten waarbij Floris V als leenheer wordt erkend. Aleida bedingt daarbij dat haar zoon Floris een gedeelte van haar bezittingen in leen zou krijgen, terwijl zij levenslang daarvan het vruchtgebruik zou genieten. Het betreft het gerecht en het huis te 'Nuwer Scie'. Floris V vestigt zich daarna op het grafelijk slot in Die Haghe, in de kern van wat nu het Binnenhof is. In 1273 ontvangt Schiedam van Aleida tol vrijheid in geheel Holland. In 1275 verleent Aleida aan 'onse poiteren ende inwoenlingen in die nyewe stede bij thuus van Rivier' stadsrecht. Dat blijkt een belangrijke impuls te zijn voor de verdere ontwikkeling van de stad. Het bestuur van de stad wordt gevormd door een baljuw, zeven schepenen en een onbepaald aantal raden of raadslieden. Aleida heeft reeds in 1262 een kerk gesticht en vanaf 1270 worden er jaar- en weekmarkten gehouden. Ook neemt ze in 1276 het initiatief tot de instelling en bouw van een gasthuis. bouwfasen na 1425 bouwfasen vóór 1425 bouwfasen na 1425 51 plaats Liduinakapel SCHIEDAM, DE GROTE OF ST JANSKERK naar C. HOEK Overzicht van de bouwfasen Groeiende invloed van de Avesnes in Holland en Zeeland Geleidelijk groeide de invloed van de Avesnes. Floris van Avesnes verwerft belangrijke bezittingen in Zeeland en van zijn broers Jan en Bouchard krijgt hij goederen in Holland in leen. Op 31 mei 1272 wordt door Floris V - ongetwijfeld onder invloed van zijn tante - het bewind over Zeeland aan zijn neef Floris overgedragen. Op 20 november 1276 geeft Dirk van 50 jtl njuuuu

Scyedam | 1998 | | pagina 10