Blad St Kompasi 1. Planchet 2. Cirkel met vizier (en 'lineaal') en kompas Vizierbuis Nadat zo de kaart is op gezet, moeten de details ingemeten worden. Een aanwijzing dat hiervoor een netwerk van af standsmetingen is ge bruikt, zijn de rijen pun ten die op de straten te zien zijn. De extra aan gezette knikpunten doen vermoeden dat Van De- venter niet alleen af standsmeting gebruikte, maar ook richtingen be- paalde, bijvoorbeeld met De bebouwing en andere details zijn slechts schet smatig weergegeven. De huizen zijn rood ing- het kompas. 3. Metingen vanuit opstelpunt 1 4. Voorwaartse insnijding naar markante terreinpunten ekleurd, kerken kobalt, water blauw, buitengebieden groen. De aanduidingen in geel voor bouw- en tuingronden die bij andere steden wel te zien zijn, ontbreken op de kaart van Schie dam. [2] De veel geroemde nauwkeurigheid van Van Deventer's kaarten heeft vooral betrekking op het stratenpatroon en de markante bouwwerken. Het blijkt inderdaad goed mogelijk deze kaart in te passen op latere kaarten. Ik heb hiervoor de negentiende eeuwse kadastrale kaart gebruikt. Probleemloos kan de S-vorm bestaande uit Vlaardingerstraat, Dam, Hoogstraat en Broersvest op de kadastrale kaart worden ingepast. Het is helaas onzeker hoe de kaart feitelijk tot stand is gekomen. Zeker is dat de hier beschre ven werkwijze aan Jacob van Deventer bekend is geweest en past bij de door hem - meer dan driehonderd jaar geleden - behaalde nauwkeurigheid. Literatuur: [1] Admissies als landmeter in Nederland voor 1811, E. Muller en K. Zandvliet (red.), 1987, Canaletto, Alphen aan de Rijn. [2Jacob Roelofs (van Deventer), ca. 1510-1575, "een treffelijk geographus", IV. Koopman, Nederlands Geodetisch Tijdsschrift, 1968, no. 10, p. 273-284. [3] Nederlandsche Steden in de 16e Eeuw, plattegronden van Jacob van Deventer, 111 teekeningen en 97 cartons in facsimile uitgegeven met eene inleiding van R. Fruin. Martinus Nijhoff 's-Gravenhage, 1916-1923. 59

Scyedam | 1998 | | pagina 19