DRIE PORTRETTEN Diana Wind Het Stedelijk Museum Schiedam heeft drie portretten in zijn bezit die gedateerd kunnen worden in de periode van de tentoonstelling 'Twee vrouwen van Schiedam. Aleida van Henegouwen en Liduina. 1250 - 1598". Twee portretten zijn opgenomen in de catalogus van Appel tot Zadkine, 95 hoogtepunten uit de collectie van het Stedelijk Museum Schiedameen schilderij van Herman van der Mast, een portret van, vermoedelijk, Elisabeth van der Linde (1593) en een portret van Servaes Pietersz. Fabri van een onbekende schilder uit 1552. Bij beide schilderijen staat in de catalogus een korte beschrijving van de geportretteerden en de attributen waarmee zij zijn afgebeeld. Over het derde, een rond portret van vermoedelijk een edelman weten we erg weinig. Het portret is een paneel, gedateerd op 1587 en heeft een doorsnede van 17,5 cm. Vermoedelijk is het afkomstig uit het kasteel Spieringshoek. Het museum heeft het verworven door een legaat van mevrouw E.D.L. Lechner-Oosterman uit Voorhout in 1967. De leden van de Historische Vereniging hebben veel kennis in huis over tal van onderwerpen, met name over de geschiedenis van Schiedam. Daarom doen wij een beroep op uw (kunsthis torische) kennis en vragen hun hulp bij het onderzoek meer te weten te komen over de bo vengenoemde portretten. Hieronder volgt per schilderij de documentatie die in ons bezit is. Aanvulling over de kunstenaars, geportretteerden en aanleiding van de opdrachtverstrekking is van harte welkom. Herman van der Mast Portret (vermoedelijk) van Elisabeth van der Linde (1593); olieverf op paneel, 106,5 x 78,5 cm; in het midden van het paneel links gesigneerd met HM.; op de lijst staat: Anno Domini 1593 Aetatis 58 (de geportretteerde was toen 58 jaar). In witte krulletters staat op de achter zijde: Vermoedelijk Elisabeth van der Linde, gestorven 11 Augustus 1607 Echtgenoot van Jacob Muys van Holy, burgemeester van Dordrecht gestorven aldaar 7 september 1592, doorH.M., Herman van der Mast 1593. Het portret is een geschenk aan het museum uit het raadhuis van Kethel in 1947. Waarom het schilderij aan het Stedelijk Museum Schiedam werd geschonken is niet bekend. Een logische keuze zou het Dordrechts Museum zijn geweest omdat Jacob Muys van Holy als burgemeester een geschiedenis met Dordrecht heeft en niet met Schiedam. Misschien was zijn vrouw af komstig uit Schiedam? Het schilderij is een jaar na de dood van Muys van Holy gemaakt. Bestaat er een schilderij van hem dat in het jaar van zijn dood is gemaakt, dat bij dit portret van zijn vrouw als pendant hoort? Over de kunstenaar Van der Mast zijn slechts enkele regels bekend uit Van Mander's Schil- dersboek. Zijn er andere werken van zijn hand bekend? 76

Scyedam | 1998 | | pagina 36